A może nam pan powiedzieć, co to za dokument?
Prawie nikt w Szamotułach nie wie o jego istnieniu. Nie wiedzą o nim mieszkańcy. Nie wiedzą o nim radni, nie wiedzą urzędnicy – pytaliśmy tylko tych, którzy z racji zajmowanego stanowiska wiedzieć powinni. Na przykład panią, która rzekomo zajmuje się tym obszarem działalności Urzędu, a która na zadane pytanie, docieka:
A może nam pan powiedzieć, co to za dokument?
Jest sobie, bo jest. Niektórzy coś tam słyszeli. Ktoś zlecił jego wykonanie, bo tak nakazuje ustawa. Ktoś wykonał, ktoś zatwierdził, a jeszcze ktoś inny schował głęboko w szafie, no bo nie daj Boże, jeszcze się komuś przypomni i zechce go czytać. Takie są niestety realia. Te, w których zauważamy miejsce dla aktywnych mieszkańców miasta i gminy Szamotuły. W tych realiach można i należy szukać miejsca dla debaty, w której prym powinny wieść organizacje pozarządowe.
Trzeba zacząć wszystko od zera.
Mikołaj Trąbczyński przedstawiciel Stowarzyszenia „Naturalnie Szamotuły” mówi wprost: – Jeśli chodzi o problemy poruszane w naszym piśmie z 18 kwietnia 2023 r. skierowanym do Urzędu, ja uważam, że trzeba zacząć wszystko od zera – i dodaje – o wszystkim będę gotowy rozmawiać z szamo.info.pl i udzielę obszernych odpowiedzi na pytania, kiedy tylko otrzymam dokumentację z Zakładu Gospodarki Komunalnej w Szamotułach, to może potrwać kilka dni – tłumaczy Mikołaj Trąbczyński, którego poprosiliśmy o spotkanie i wywiad dla czytelników naszego portalu.
Czy nasz rozmówca ma rację mówiąc, że trzeba zacząć wszystko od zera? Patrząc na przypiętą u góry fotografię (grupa dzieci – wolontariuszy, wsparcie akcji „czysta rzeka), może niekoniecznie od samego zera. No bo kto podskoczy, tej armii gotowych do boju wojowników? Z pewnością trzeba zacząć tam gdzie się powinno, od początku. Przypominamy, że warto przewietrzyć przy okazji szafy Urzędu. Można znaleźć w nich zapomniane pomysły, konspekty, programy. Na przykład takie jak ten poniżej. Zapomniany przez jednych i nieznany drugim, mało wartościowy, a może nie? Niech każdy sam ocenia. My ciągniemy temat dalej, bo uważamy, że najwyższy czas na Szamotuły.
Po publikacji w minionym tygodniu Analizy stanu gospodarki odpadami w gminie Szamotuły za 2022 r. proponujemy zapoznać się z poniższym dokumentem: