Analiza działania i dostępu do transmisji sesji gmin i powiatu.
Sprawdzamy, jak często pracują i w jaki sposób swoją pracą się chwalą, samorządowcy nie tylko z Szamotuł, ale z innych gmin powiatu, a nawet ościennych samorządów. Oceniamy dostępność i jakość transmisji internetowych z posiedzeń Rady, czyli tzw. e-sesji.
Analiza działania i dostępu do transmisji sesji gmin i powiatu
Od początku bieżącej kadencji, czyli od 2018 roku, jednostki samorządu terytorialnego (JST) mają obowiązek przeprowadzania na żywo transmisji z sesji, oraz prowadzenia archiwum nagrań dostępnego za pośrednictwem Internetu. Już dużo wcześniej, ustawodawca nałożył na JST inny obowiązek. Informowania mieszkańców o planowanych posiedzeniach komisji branżowych Rady gmin i powiatów. Przyglądamy się, jak i w jakim standardzie realizowane są te obowiązki.
Przy okazji przyjrzeliśmy się z jaką częstotliwością pracują radni poszczególnych samorządów. Najlepiej oddaje to ilość sesji, które odbyły się od początku bieżącej kadencji. Następnie sprawdziliśmy, w jakiej jakości realizowany jest wymóg transmitowania sesji, w poszczególnych gminach powiatu szamotulskiego, w starostwie powiatowym w Szamotułach, a także dla porównania w ościennych gminach powiatu.
Kryteria oceny: jakość obrazu 0-5 pkt., dźwięk 0-5 pkt. Następnie, jak łatwo na stronie internetowej JST odnaleźć można link prowadzący, nie tyle do aktualnej sesji, co ogólnie do ich archiwum. Za bardzo łatwy dostęp – link lub ikona na stronie głównej – 15 pkt. Za łatwy dostęp – link w menu podrzędnym 10 pkt. Trudny dostęp – przekierowania z przynajmniej dwóch linków 5 pkt. Za bardzo trudny dostęp – poszukiwanie linku na BIP i przynajmniej jedno przekierowania 0 pkt.
Za każdą przepracowaną przez radnych sesję przyznaliśmy 1 pkt. a za informowanie lub nie, mieszkańców o posiedzeniach komisji branżowych organów uchwałodawczych, proporcjonalnie 5 lub 0 pkt.
Z analizy dostępnych w Internecie materiałów archiwalnych, stworzyliśmy swój własny ranking. Zapraszamy do zapoznania się z jego wynikami:
Miejsce w rankingu | Nazwa samorządu | Ilość sesji | Informacja o Komisjach | Jakość obrazu | Jakość dźwięku | Łatwość dostępu do archiwum transmisji | Podsumowanie punktów | W nawiasie miejsce gminy w powiecie szamotulskim.
- Duszniki 75,5,3,3,5 = 91 pkt. (1)
- Wronki 57,0,5,5,15 = 82 pkt. (2)
- Międzychód 65,0,2,5,5 = 77 pkt.
- Kaźmierz 51,0,5,5,15 = 76 pkt. (3)
- Oborniki 60,0,5,5,5 = 75 pkt.
- Pniewy 50,0,5,4,15 = 74 pkt. (4)
- Rokietnica 58,5,5,5,0 = 73 pkt.
- Czarnków 56,5,5,4,0 = 70 pkt.
- Powiat Szamotulski = 39,5,5,5,10 = 64 pkt.
- Szamotuły 47,0,5,5,5 = 62 pkt. (5)
- Obrzycko gmina 51,0,2,4,0 = 57 pkt. (6)
- Ostroróg 44,0,2,0,0 = 46 pkt. (7)
- Obrzycko miasto 42,0,2,0,0 = 44 pkt. (8)
Najważniejsze naszym zdaniem uwagi:
Znaczącym miernikiem powyższego rankingu, jest ilość odbytych sesji danej Rady. Na ich ilość z pewnością może mieć duży wpływ przypadkowa sytuacja w danej gminie. Przedterminowe wybory, referendum, itd. Nie bez znaczenia jest z pewnością okres pandemii. Naszym zdaniem, jednym z większych minusów niektórych samorządów, jest niepublikowanie informacji o zbliżających się posiedzeniach Komisji Rady. W kilku przypadkach odnotowaliśmy bardzo złą jakość obrazu i dźwięku, co wydaje się być bagatelizowane, przez członków danej Rady. Najgorzej natomiast jest z dostępnością do archiwum transmisji. W tej materii strony internetowe Wronek, Kaźmierza i Pniew mogą służyć jako przykład, dla innych samorządów z terenu powiatu szamotulskiego i gmin ościennych.
Można jeszcze spojrzeć na ilość podjętych uchwał bo zebranie nie oznacza że się coś robi. Są tam tacy co przychodzą listę podpisze kawę wypije i wychodzi