Dla burmistrza Włodzimierza Kaczmarka, poprawa sytuacji mieszkaniowej mieszkańców gminy, będzie jednym z priorytetów na najbliższe lata?
Choć jeden z szamotulskich radnych twierdzi, że rewolucji mieszkaniowej nie ma w planach do 2026 roku, to burmistrz Włodzimierz Kaczmarek na przekór tej opinii, w uchwale o wieloletnim planie nie wyklucza takiej możliwości.
Plan gospodarowania zasobem mieszkaniowym na lata 2022-2026, był jednym z tematów obrad Rady Miasta i Gminy Szamotuły. Celem programu jest dążenie do racjonalnego i efektywnego gospodarowania zasobem mieszkaniowym. W imieniu burmistrza Włodzimierza Kaczmarka, projekt uchwały na ostatniej sesji przedstawił Leszek Klijewski – dyrektor Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w Szamotułach (ZKZL).
Podczas sesji 2 lutego 2022 r, radni gminy przyjęli program jednogłośnie. Mamy dobry fundament pod rozwiązywanie problemów wielu mieszkańców miasta i gminy – zadowolony z przebiegu głosowania, był z pewnością projektodawca uchwały – burmistrz Szamotuł Włodzimierz Kaczmarek.


Planowane na najbliższe lata działania dotyczące mieszkalnictwa, mają za zadanie utrzymanie obecnego zasobu na dobrym poziomie technicznym, zaspokajanie niezbędnych potrzeb mieszkaniowych, oraz tworzenie warunków do poprawy sytuacji mieszkaniowej mieszkańców – czytamy w uchwale.
Wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem na lata 2022 – 2026, obejmuje prognozę oraz analizę zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, zwłaszcza gospodarstw domowych o niskich dochodach. Burmistrz w pomyśle zwiększenia dostępu do lokali w ramach najmu socjalnego i lokali zamiennych, widzi możliwość poprawy sytuacji wielu szamotulskich rodzin. W założeniach programu, na ten cel, gmina chce wykorzystywać do 10% wielkości swojego zasobu mieszkaniowego.
Przedmiotowy program jest programem określającym, jak gospodarować zasobem mieszkaniowym gminy Szamotuły i utrzymywać go w stanie niepogorszonym. Ponadto jest programem otwartym na dalsze przedsięwzięcia związane z gospodarką mieszkaniową, zwłaszcza na pozyskiwanie zewnętrznych źródeł finansowania przedsięwzięć budowlanych. Jest programem niezbędnym dla kontynuowania polityki czynszowej, jako jednego ze źródeł finansowania gospodarki mieszkaniowej, a także wspierania najuboższych najemców lokali w formie udzielania obniżek czynszu.


– Na terenie gminy Szamotuły mieszka wiele rodzin i osób, które z różnych przyczyn znalazły się w trudnej sytuacji materialno – bytowej. Obecnie na liście oczekujących na mieszkanie w roku 2022, znajduje się około 30 osób i rodzin uprawnionych do zawarcia umowy najmu lokalu – ocenia w piśmie do jednego z mieszkańców dyrektor ZKZL Leszek Klijewski – na zdjęciu z prawej.
Co prawda radny Bartosz Węglewski (na zdjęciu z lewej) stwierdził, że w Szamotułach do 2026 r. nie ma w planach przekazania lub wybudowania żadnego mieszkania do wynajmu socjalnego – swoje stanowisko argumentował ogólną sytuacją na rynku w Polsce – ale zaproponował, żeby w związku z tym, przynajmniej zacząć planować budowę takich mieszkań po 2026 roku.
Na przekór temu co planuje radny Bartosz Węglewski, wydaje się stać burmistrz Szamotuł Włodzimierz Kaczmarek, który pozostawia sobie furtkę, żeby nie czekać tak długo. Zawarta w uchwalonym planie rozwoju mieszkalnictwa na lata 2022-2026 propozycja burmistrza, umożliwia przyspieszenie procesu budowy nowych mieszkań. Podobnego zdania był radny miejski Bogdan Maćkowiak, który przypomniał, że już na etapie projektowania budżetu na rok 2022, podczas posiedzenia jednej z komisji, zwracał się do burmistrza Włodzimierza Kaczmarka z wnioskiem, o budowę nowego bloku socjalnego w Szamotułach – wskazując teraźniejsze potrzeby mieszkańców w tej dziedzinie.
Zapisy programu umożliwiają budowę nowych mieszkań
W uchwalonym wieloletnim programie gospodarowania zasobem mieszkaniowym na lata 2022 – 2026 w celu zwiększenia dostępu do lokali mieszkalnych, m.in. planuje się budowę nowych budynków mieszkalnych, przebudowę, rozbudowę i nadbudowę budynków, a także adaptację poddaszy i innych pomieszczeń dotychczas niezamieszkałych. Brany jest też pod uwagę, zakupu nieruchomości z wszystkimi lub częścią wolnych mieszkań. W grę wchodzi nawet zamiana nieruchomości na nieruchomości stanowiące własność osób prywatnych.
Jednym z najbardziej efektywnych rozwiązań, może okazać się, co raz częściej wykorzystywana przez samorządy, nowatorska propozycja budowy budynków mieszkalnych, w oparciu o partnerstwo publiczno – prywatne – czyli wspólnie z podmiotami prywatnymi. Ponadto możliwy będzie wykup przez gminę udziałów w podmiotach realizujących budownictwo mieszkaniowe.
Ostatnie nowe mieszkania wybudowane przez gminę Szamotuły, zostały oddane do użytku w 2014 roku. Był to blok mieszkalny przy ul. Rzecznej w Szamotułach.
Wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy Szamotuły na lata 2022 – 2026, jest kontynuacją zasadniczych planów i sposobu gospodarowania zasobem gminy, określonych w wieloletnim programie w latach 2017 – 2021.

