Ciekawe pytania do prezesa ZGK Szamotuły
Ciekawe pytanie prezesowi Zakładu Gospodarki Komunalnej w Szamotułach Piotrowi Koczorowskiemu, podczas sesji (21.12.2022), zadał radny Bartosz Węglewski. Radni debatowali w tym dniu nad raportem z działalności krytej pływalni.
Ciekawe pytania do prezesa ZGK Szamotuły
Bartosz Węglewski dociekał, dlaczego zarząd ZGK Szamotuły, podpisał dwu letnią umowę na zakup energii w najwyższym piku cenowym. Umowa została zawarta w trzecim kwartale 2022 r. w ramach grupy zakupowej Metropolii Poznań. Grupowy zakup, przede wszystkim miał być gwarancją korzystnej ceny, oraz zapewniać stabilną stawkę. Ostatecznie w umowie uczestniczyło kilkanaście podmiotów Metropolii Poznań. Dzisiaj wiemy, że zabieg ten nie był najkorzystniejszy dla spółki z Szamotuł i innych sygnatariuszy porozumienia, ponieważ ceny energii spadły, a ustalona w trakcie zawierania umowy stawka, pozostała na niezmienionym poziomie. Warto dodać, że szamotulska spółka była jedynym przedsiębiorstwem komunalnym, wśród podpisujących wspomnianą umowę.
W trakcie wspomnianej sesji na pytanie Bartosza Węglewskiego odpowiadał prezes zarządu spółki ZGK Piotr Koczorowski.
– Jeżeli chodzi o podpisanie umowy na zakup gazu, to ona była… jest zbiorowa w ramach Metropolii Poznańskiej. Wystąpiliśmy w grupie zakupowej i taka po prostu cena została zaproponowana, no i taką cenę wszyscy zaaprobowali – tłumaczył prezes ZGK
– A „górki”? A „górki” to byśmy musieli kupować gaz „spotowo”. Na tamten czas nie byliśmy gotowi na taki zakup gazu. Może w przyszłości będziemy gaz kupowali „spotowo”, tak samo jak energię elektryczną. Umowa na gaz jest podpisana na dwa lata, a umowa na energie elektryczną na rok. Dlatego w przyszłym roku przygotujemy się do zakupowania „spotowego”, tzn. co godzinę będziemy kupować energię elektryczną na giełdzie. Wynajmiemy w tym celu tradera, który będzie nam proponował ceny co godzinę – oznajmił prezes ZGK Piotr Koczorowski.
Radny Bartosz Węglewski dopytywał prezesa czy w związku z tym, że aktualnie stawki (w grudniu 2022 przyp.red.) są niekorzystne, czy zarząd spółki próbował renegocjować umowę? Prezes Piotr Koczorowski w odpowiedzi poinformował, że skierowane zostało takie pismo, ale jeszcze nie otrzymał odpowiedzi.
Dziś już wiemy, że cena została obniżona. Pod koniec stycznia 2023 r. dyrektor ZGK Michał Dziedzic poinformował nas w wywiadzie, że stawka została zredukowana o około połowę.
Co to są zakup „spotowe”
Spot – w finansach jest to określenie odnoszące się do daty wykonania transakcji zakupu lub sprzedaży. Spot oznacza, że transakcja jest realizowana na rynku kasowym, czyli zostanie ona rozliczona po obecnie obowiązującej cenie, a do jej rozrachunku (czyli faktycznego przeniesienia środków finansowych lub papierów wartościowych między rachunkami kontrahentów) dojdzie najpóźniej w drugim dniu roboczym po jej zawarciu.
Zakupy „spotowe” w Polsce
W internecie znaleźliśmy artykuł z 2017 roku, z którego wynika, że już ponad sześć lat temu, 25% polskich firm korzystało z bardzo korzystnej metody „spotowych” zakupów energii. Piotr Koczorowski prezes zarządu ZGK w Szamotułach, podczas wspomnianej na wstępie artykułu sesji Rady Miasta i Gminy Szamotuły z grudnia 2022 r. poinformował, że w gminie ta metoda zakupowa, może zostanie zastosowana w 2023 r.