Drogi wojewódzkie. Zlecenie wykonano niewłaściwie – zdradził jeden szczegół.
Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich (WZDW) w Poznaniu w lutym 2023 r. ogłosił przetarg na wykonanie usługi związanej ze zbieraniem odpadów z pasa drogowego dróg wojewódzkich i przydrożnych rowów. Postępowanie dotyczyło wykonania usługi na terenie okręgu Szamotuły. W wyniku przeprowadzonego postępowania wybrano ofertę firmy „Drewno Serwis” Krzysztof Gręzicki z Kłecka w powiecie gnieźnieńskim, która miała wykonać usługę za kwotę 17087,57 zł. brutto.
Firma odebrała wynagrodzenie, choć zlecenie wykonała niewłaściwie.
WZDW w okręgu Szamotuły ma swój terenowy oddział, to mieszczący się przy ul. Powstańców Wlkp. 45 budynek Rejonu Dróg Wojewódzkich (RDW). Jak nas na początku kwietnia informowali pracownicy RDW, zlecenie na wykonanie sprzątania dla przedsiębiorcy, który wygrał przetarg, wysłano przed Wielkanocą. Prace miały rozpocząć się zaraz po świętach i tak też się stało. W drugiej połowie kwietnia, na poboczach dróg wojewódzkich w obrębie Szamotuły, wszyscy mogliśmy zaobserwować efekt prowadzonych prace porządkowych. Świadczyły o tym leżące na poboczach dróg worki z zebranymi odpadami – galeria 1
Galeria 1 (druga połowa kwietnia 2023 r.)
Drogi wojewódzkie. Zlecenie wykonano niewłaściwie – zdradził jeden szczegół.
Zakończenie usługi najwyraźniej nastąpiło po dwóch trzech dniach, ponieważ z poboczy worki zostały zebrane, a osób zbierających nie było już widać.
1 kwietnia w Szamotułach odbywała się akcja „Czysta Rzeka”.
Dlaczego do tego nawiązujemy? Efektem akcji „Czysta Rzeka”, był wniosek jej organizatorów do władz Szamotuł, zwracający uwagę na problemy ze śmieciami jedynie na terenach miasta i gminy Szamotuły. Ze zdumieniem przyjęliśmy fakt, że wniosek dotyczył tylko tych terenów. W tym samym czasie, kiedy przy drogach powiatowych i wojewódzkich zalegały duże ilości śmieci, w odpowiedzi na pytanie: czy wnioskodawcy złożyli podobne pisma do samorządów powiatowego i wojewódzkiego, od jednego z organizatorów – naturalnie mieszkańca Szamotuł – usłyszeliśmy opinię, że zaśmiecone tereny należące do w/w samorządów, to mało istotny problem otaczającej nas przyrody i nie ma sensu się o to martwić. Czy taka postawa członków organizacji, mogła wynikać z „układu” powiązań zawodowo – politycznych członków tych organizacji, niech każdy sam oceni.
„Pod nogami w trawie co kawałek, na każdym kroku chrzęściły plastikowe i szklane butelki, puszki, kawałki sztywnej folii i innych plastikowych opakowań. W rowach zalegały kawałki opon, wykładzin podłogowych, styropianu, kołpaki samochodowe i cuchnąca padlina Dzika – być może padłego z powodu ASF?„
Tak czy owak 30 kwietnia 2023 r. postanowiliśmy sprawdzić jakość wykonania opisanej usługi sprzątania dróg wojewódzkich. Przy okazji chcieliśmy sprawdzić, czy zaśmiecenie terenów leżących w granicach gminy Szamotuły, a będących pod zarządem innych samorządów np.: drogi wojewódzkie i drogi powiatowe, to faktycznie niewielki problem. Dzielimy się z Wami naszą dokumentacją fotograficzną. Poniżej niektóre zdjęcia obrazujące, jak 30 kwietnia 2023 r. wyglądały rowy znajdujące się w pasach dróg wojewódzkich w obrębie Szamotuły – Galeria 2.
Zaniepokojeni tym, że z dróg wojewódzkich zniknęły osoby sprzątające rowy, a śmieci jeszcze nie, 2 maja br. wysłaliśmy zapytanie do RDW w Szamotułach, czy wykonanie usługi już się zakończyło?
Z RDW po kilku dniach otrzymaliśmy odpowiedź, że zakończenie sprzątania nastąpi zgodnie z umową do 25 maja 2023 r. Niestety w maju br. pomimo szczególnej uwagi, osób sprzątających przydrożne rowy na drogach wojewódzkich nie udało nam się ponownie zobaczyć. Nie oznacza to, że ich nie było. Po prostu nie zauważyliśmy ich w miejscach gdzie zalegały śmieci, które z uwagą monitorowaliśmy. Ostatecznie po 25 maja kierownik RDW obwodu drogowego Szamotuły Piotr Pertek poinformował, że wykonanie usługi zakończyło się protokołem odbiorczym już 17 maja 2023 r.
https://szamo.info.pl/sprzatanie-dw-sprawdzamy-jak-bedzie-w-szamotulach/
https://szamo.info.pl/sprzatanie-rowow-drog-wojewodzkich-w-rejonie-szamotul/
Dołożyliśmy wszelkich starań, aby naszą obywatelską misję dokończyć.
Dziesięć dni później 27 maja 2023 r. już bez kierowania dodatkowych zapytań do RDW w Szamotułach, postanowiliśmy ponownie sprawdzić, jak usługa sprzątania została wykonana. Zapewne domyślacie się, że od kwietnia do końca maja, roślinność znacznie porosła pobocza i przydrożne rowy. W zarośniętych miejscami powyżej jednego metra terenach, niezwykle trudno było sprawdzić, czy pod warstwą zieleni nadal zalegają śmieci.
Z przykrością informujemy Was mieszkańców powiatu i gminy Szamotuły – płatników podatków, z których opłacane są m.in. takie usługi, że opisywane w artykule zlecenie zbierania odpadów w pasie dróg wojewódzkich w obrębie Szamotuł, w naszej opinii zostało wykonane niewłaściwie.
Niesolidnego wykonawcę zdradził jeden szczegół. Pomimo tego, że trawa jest wysoka i na pierwszy „rzut oka” nic nie widać, przechadzając się po tych terenach, pod nogami wciąż słychać na każdym kroku odgłosy: zgniatanych butem plastikowych i szklanych butelek, puszek, kawałków sztywnej folii i innych plastikowych opakowań. A temu wszystkiemu towarzyszy jeszcze jedno – unoszący się w rowie za Pamiątkowem przy drodze wojewódzkiej, fetor rozkładającej się tam padłego Dzika.
Czytelnikom z terenu powiatu, a w szczególności mieszkańcom gminy Szamotuły, pod rozwagę zostawiamy odpowiedź na pytanie: czy znajdujące się na obszarze naszej gminy Szamotuły, zaśmiecone rowy przy drogach powiatowych i wojewódzkich, to niewiele znaczący ułamek problemu zaśmieconej przyrody? Czy to, że wujek, ciocia, brat lub siostra, jednej czy drugiej osoby, niby przejętej problemem odpadów, jest samorządowcem, radnym, czy pracownikiem danej instytucji samorządowej oznacza, że mamy być ślepi na takie sytuacje?
Natura nie zna podziałów społecznych, polityki, układów, koneksji towarzyskich i rodzinnych. Natura jest jedna, a wszystkie śmieci niestety nasze – pochodzą od człowieka.