„Ekonomia Społeczna w portretach” – spotkanie autorskie.
W Sali Białej Urzędu Miasta Poznania 13 kwietnia br. odbyło się spotkanie autorów i bohaterów wydanej przez Fundację „Barka” książki pt. „Ekonomia Społeczna w portretach”. Autorki tekstu – Joanna Rubin i Jane Knap (na zdjęciu). Spotkanie miało na celu promocję wydawnictwa.
„Ekonomia Społeczna w portretach” – spotkanie autorskie.
Jeśli szukasz inspiracji i motywacji, aby zacząć działać na rzecz swojego otoczenia, to książka wydana przez Fundację „Barka” będzie dla Ciebie idealnym wyborem. Czternaście portretów osób, które korzystają z pomocy Fundacji, to prawdziwa skarbnica wiedzy i doświadczeń.
– Ten rok zaczął się wyśmienicie, w styczniu dotarła do nas długo oczekiwana książka. To wielka sprawa, że udało nam się zebrać tak wielkie postaci, tak cudowne osoby, które opowiedziały o swoich doświadczeniach, o wielkim zaangażowaniu, o pracy narażającej swój własny interes, by dać pracę innym, którzy byli w znacznie gorszej sytuacji – tłumaczy prezes Fundacji „Barka” Barbara Sadowska.
Książka przedstawia różne formy przedsiębiorczości społecznej, takie jak lokalne stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne czy fundacje, co pozwala na zrozumienie złożoności działań społecznych i skuteczne wykorzystanie wzorców działania. Co więcej, każda opowiedziana historia to nie tylko wiedza i doświadczenia, ale również emocje i pasja.
Niezwykle cenna jest także informacja o partnerstwach, które bohaterowie książki budują. W dzisiejszych czasach, gdzie indywidualizm jest często promowany, umiejętność współpracy i porozumienia z każdym jest niezwykle cenna. Książka ta z pewnością zachęca do budowania partnerstw, a przez to osiągania lepszych wyników w działaniach społecznych.
– Moi rodzice byli pokoleniem wojennym. Ojciec był partyzantem, działał w szeregach AK, potem w Narodowych Siłach Zbrojnych, siedział za to w więzieniu. Z kolei mama była sanitariuszką. Wychowałam się w rodzinie tradycyjnej, w której w centrum wartości był człowiek. Nasz dom był pełen gości, serdeczności, ludzi i pewnie dlatego tak mnie zawsze ciągnęło do humanizmu, do więzi, do bliskości. Bardzo silnie czułam powołanie, to nie było coś letniego i lekkiego. Spotkanie Tomka Sadowskiego umożliwiło mi wypełnienie tego wołania mojej duszy o wytyczanie szlaku szerokiego wzajemnego pomagania. Gdybym wtedy za nim nie poszła, skończyłabym w depresji, w przerażającym smutku – Barbara Sadowska (fragment książki „Ekonomia społeczna w portretach”.
Wydawcą publikacji jest Fundacja Pomocy Wzajemnej „Barka” z Poznania.
Książkę rozpoczyna Wprowadzenie autorstwa Barbary Sadowskiej – współzałożycielki i przewodniczącej Barki, animatorki współpracy środowisk lokalnych na rzecz przedsiębiorczości społecznej, a na jej tekst składa się czternaście portretów osób zaangażowanych w różne formy przedsiębiorczości społecznej (lokalne stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne, fundacje), korzystających ze wzorów i pomocy Barki. Jak mówi we Wprowadzeniu Barbara Sadowska – W każdej opowiedzianej historii czuć, że bohaterom o coś w życiu chodzi, że umieją budować szeroką perspektywę rozwoju dla działalności społecznej przede wszystkim przez swoje zaangażowanie. Przez to, że starają się porozumieć z każdym, że umieją budować partnerstwa, które dziś – w świecie promowania indywidualizmu – są unikatowe.
Polecam książkę wszystkim, którzy chcą działać na rzecz swojego otoczenia i szukają inspiracji, jak to robić skutecznie.
Zdjęcia, opinie i teksty pochodzą z archiwum Internetu.