Gmina Szamotuły chce odzyskać ciepłownię przy ul. Lipowej?
Choć najgorszy kryzys energetyczny wydaje się być za nami, właściciele spółki Kogeneracja Zachód Sp. z.o.o. i przede wszystkim mieszkańcy Szamotuł, z pewnością z mieszanymi uczuciami spoglądają nie tylko w tę najbliższą przyszłość, ale też tę bardziej odległą. Jakie rozwiązanie byłoby najkorzystniejsze dla Szamotuł?
Gmina Szamotuły chce odzyskać ciepłownię przy ul. Lipowej?
Jak tłumaczy wiceminister w Ministerstwie Środowiska i Klimatu Anna Łukaszewska – Trzeciakowska, jeśli nie dojdzie do porozumienia w sprawie zadłużenia, pomiędzy szamotulską spółką a PGNiG, na stole mamy kilka rozwiązań. Jednym z nich jest przejęcie kontroli nad spółką Kogeneracja Zachód Sp. z.o.o. przez gminę Szamotuły.
– Samorząd Szamotuł, który ma w swoich zadaniach własnych dostarczanie energii cieplnej dla mieszkańców, dzisiaj wyraził wolę odzyskania kontroli nad spółką ciepłowniczą. To jest bardzo cenne, że takie deklaracje są – podkreśliła w rozmowie z portalem szamo.info.pl wiceminister Anna Łukaszewska – Trzeciakowska
W spotkaniu z wiceminister Anną Łukaszewską – Trzeciakowską, zorganizowanym przez wojewodę wielkopolskiego Michała Zielińskiego, Szamotuły reprezentowali zastępca burmistrza – Dariusz Wachowiak i przewodniczący Rady Miasta i Gminy Szamotuły – Marian Płachecki.
Gmina Szamotuły chce odzyskać ciepłownię przy ul. Lipowej
Jak się dowiedzieliśmy w rozmowie z wiceminister, jeżeli nie dojdzie do porozumienia w sprawie zadłużenia szamotulskiej spółki, na stole jest wiele rozwiązań. Jednym z nich jest możliwość przejęcia władztwa nad szamotulską spółką ciepłowniczą przez lokalny samorząd.
W rozmowie z mediami starosta Beata Hanyżak, która również wyraziła zadowolenie z rozmów oświadczyła, że nie jest jeszcze za późno aby rozmawiać. Rozwiązań jest wiele, ale najważniejsze jest to, że w jakąkolwiek stronę wydarzenia by się nie potoczyły, dostawy energii cieplnej dla Szamotuł są niezagrożone. – Do sieci ciepłowniczej Kogeneracji Zachód w Szamotułach, podłączone są będące pod zarządem powiatu szkoły ponadpodstawowe i specjalna – tłumaczyła starosta Beata Hanyżak.
Zadowolenie z rozmów wyraził także Marian Płachecki – przewodniczący Rady Miasta i Gminy Szamotuły – który ocenił wprost, że jeżeli dwie spółki się nie dogadają, będziemy działać w taki sposób, aby mieszkańcy byli bezpieczni.
Nawet jeżeli zostałby złożony wniosek o restrukturyzację spółki, lub inny scenariusz na ścieżce, kiedy spółka nie wykazuje szans na poprawę swojej działalności i odzyskanie trwałej rentowności, istnieją narzędzia stosowane w trybie awaryjnym – ekstraordynaryjnym, aby spółka nadal działała i gaz był dostarczany.
– Chciałbym zapewnić mieszkańców Szamotuł, że nasza determinacja jest tak duża, że możemy z całą pewnością zagwarantować, że tego ciepła nie zabraknie – zadeklarował organizator spotkania w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. Jak dodaje wojewoda, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym i prawem energetycznym za zabezpieczenie ciepła mieszkańcom odpowiada gmina, jednak w tym przypadku przede wszystkim oczekiwania kierowane są w stosunku do Kogeneracji Zachód S.A., żeby zintensyfikowała swoje działania mających na celu przedstawienie takich dokumentów, które pozwolą na dalsze funkcjonowanie w tym obszarze.
Na chwilę obecną PGNiG czeka do poniedziałku 13.02.2023 r. do godz. 8.00 na skompletowanie i dostarczenie przez spółkę z Szamotuł dokumentów, jeżeli tak się nie stanie, samorząd Szamotuł będzie miał zielone światło, aby w trybie ekstraordynaryjnym zaangażować się w odzyskanie spółki ciepłowniczej w Szamotułach.