Grażyna Augustyniak zdradza przywileje władzy.
26 maja br. w Zamku Górków, miała miejsce zorganizowana przez Tygodnik Gazeta Szamotulska debata, na temat rewitalizacji linii kolejowej nr. 368 z Szamotuł do Międzychodu.
Podczas dyskusji kilku zaproszonych uczestników, prezentowało swoje argumenty za i przeciw modernizacji trasy kolejowej, potocznie zwanego Jasia. Po prezentacjach, nastąpiła wymiana argumentów pomiędzy zaproszonymi do dyskusji mieszkańcami stolicy powiatu szamotulskiego. Głos zabrał m.in. członek zarządu powiatu szamotulskiego Maciej Trąbczyński, który określił siebie, jako zagorzałego przeciwnika rewitalizacji. Maciej Trąbczyński poszukiwał odpowiedzi na pytanie: jakie korzyści bezpośrednio dla Szamotuł, ma przynieść planowana inwestycja, w której lokalne samorządy, w tym Szamotuły, będą musiały partycypować na poziomie 10% kosztów.
Merytorycznej odpowiedzi ze strony Łukasza Heckerta nie było.
Maciej Trąbczyński swoje pytanie, wyraźnie skierował pod adresem obecnego na sali Łukasza Heckerta – radnego miasta i gminy Szamotuły. Wraz z nim w zebraniu uczestniczyli jeszcze inni radni szamotulscy: Bogdan Maćkowiak, Jerzy Najderek i Grażyna Augustyniak. Odpowiedzi udzieliła ta ostatnia. Radna, która zarzuciła adwersarzom, iż dzięki przywilejom pobudowali sobie w okolicach nieczynnych torów kolejowych domy, a teraz mają pretensje i są przeciwnikami ich rewitalizacji.
Można się domyślić, że zarzut głównie kierowany był przeciwko rodzinie Macieja Trąbczyńskiego – obecnie członka zarządu powiatu, a w przeszłości radnego powiatu szamotulskiego i lidera szamotulskiej Platformy Obywatelskiej. Jego syn Mikołaj Trąbczyński, był jednym z moderatorów dyskusji. Jest zadeklarowanym przeciwnikiem rewitalizacji. W przeszłości był organizatorem petycji przeciwko tej inwestycji, która na początku roku została przesłana do władz województwa i opublikowana w mediach. Pod wspomnianą petycją podpisało się ponad tysiąc osób, ale jak wynika ze słów innego działacza Platformy Obywatelskie – Przemysława Nowaka z Obrzycka, nie wszyscy podpisani pod petycją to osoby bezpośrednio zainteresowane. Nie zamieszkują na terenach objętych projektem Kolej+, przy trasie Szamotuły – Międzychód, ani w granicach zainteresowanych gmin.
Grażyna Augustyniak zdradza przywileje władzy?
Tak czy inaczej ze słów radnej Grażyny Augustyniak, można się dowiedzieć, że osoby kupujące działki i budujące domy w okolicach starych torów Jasia, na tzw. „zatorzu” w Szamotułach, korzystały w przeszłości lub korzystają obecnie z jakichś przywilejów >posłuchaj wypowiedzi<. Co konkretnie miała na myśli radna Augustyniak, być może dowiemy się tego wkrótce. Jak nieoficjalnie usłyszeliśmy, słowa radnej nie pozostaną bez reakcji samego Macieja Trąbczyńskiego, jak i jego dotkniętej tą wypowiedzią rodziny.
Poniżej relacja wideo ze spotkania w Zamku Górków, zawierająca nagranie wypowiedzi Grażyny Augustyniak. Relację przygotował Ryszard Kurczewski.
Pani Augustyniak. Nie ma różnicy kto i jak jest wybudowany przy torach. Ważniejsze kto i ile ma ziemi przy torach, od Smołowa do samego Ostroroga,a może i dalej