Polski ład – wsparcie i ulgi podatkowe

Polski Ład to wzrost kwoty wolnej do 30 tys. zł i progu podatkowego do 120 tys. zł, sprawiedliwy system podatkowy, korzyści dla rodzin i emerytów.

Korzystne zmiany w podatkach dla niemal 18 mln Polaków – przykłady, kwota wolna od podatku 30 tys. zł, próg podatkowy 120 tys. zł, korzyści dla wspólnie rozliczających się małżeństw i seniorów.

Na zmianach podatkowych Polskiego Ładu skorzysta niemal 18 mln Polaków

– najmniej zarabiający, rodziny z dziećmi i emeryci. Dzięki podwyższeniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. i podniesieniu drugiego progu podatkowego do 120 tys. w kieszeni większości podatników zostanie więcej pieniędzy. Nowy system podatkowy będzie bardziej sprawiedliwy – podatki będą płacone przez obywateli proporcjonalnie – bez względu na wysokość zarobków. Tym samym tworzymy podatkowe fair play – wyrównujemy zasady opodatkowania dla każdego mieszkańca Polski. Do tej pory system bardziej obciążał osoby o niskich zarobkach niż te o wysokich.

Dla ponad 23 mln Polaków zmiany podatkowe będą korzystne lub neutralne

Przykłady (pracownicy na etacie/emeryt):

 • Kasjer zarabiający 3 tys. zł, zyska na reformie ok. 1 840 zł w ciągu roku.
 • Pracownik fizyczny zarabiający 4 tys. zł, zyska ponad 1 360 zł w ciągu roku.
 • Księgowa zarabiająca w firmie 5 tys. zł, zyska ponad 560 zł w ciągu roku.
 • Emeryt otrzymujący emeryturę w kwocie 3,2 tys. zł zyska ok. 1 600 zł rocznie
 • Rodzina 2+2, w której rodzice zarabiają w sumie 6,5 tys. zł brutto, gdy rozliczą się wspólnie, miesięcznie zyskają 328 zł, czyli prawie 4 tys. zł rocznie. Małżeństwo będzie mogło też odliczyć od podatku ulgi na dwójkę dzieci, czyli 2,2 tys. zł.

Przykłady (osoby prowadzące działalność):

 • Mechanik z dochodem 5 tys. zł, zaoszczędzi ok. 1000 zł rocznie.
 • Krawiec z dochodem 3 tys. zł, zaoszczędzi około 1 300 zł rocznie.
 • Fryzjer z dochodem 4 tys. zł, zaoszczędzi rocznie ok. 2 000 zł rocznie.

Więcej pieniędzy w kieszeni każdego Polaka – podnosimy próg podatkowy z 85 tys. do 120 tys. zł i kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł

Kwota wolna od podatku z 8 tys. zł do 30 tys. zł

Po takiej zmianie kwota ta w Polsce będzie porównywalna do tej w krajach europejskich. To niższe podatki dla osób o niskich i średnich dochodach. Ale będą ją stosować wszyscy podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych według skali podatkowej, a nie tylko ci najmniej zarabiający. Niezależnie, kto ile zarobił, zapłaci podatek tylko od nadwyżki ponad 30 tys. złotych rocznie.

Dzięki temu w portfelach Polaków zostanie aż około 17 mld złotych.

Proponowany poziom kwoty wolnej to finał procesu, który rozpoczęliśmy 5 lat temu. W 2016 roku kwota wolna dla najmniej zarabiających wzrosła z ok. 3,1 do 6,6 tys. zł, a w 2018 roku do 8 tys. zł.

Próg podatkowy wzrośnie z 85 tys. do 120 tys. zł

Od 2019 roku jako podatnicy płacimy niższy podatek – stawka została obniżona z 18 do 17 proc. Osoby, które wchodzą w wyższy próg podatkowy płacą 32% podatku. Teraz ta grupa znacząco się zmniejszy. Wysokość progu podatkowego zostanie dostosowana do rozwoju gospodarczego. Podniesienie progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. zł. pozwoli zatrzymać więcej pieniędzy w kieszeniach Polaków.

Dochody objęte stawką 32 proc. będą dotyczyć tylko tych uzyskanych powyżej 120 tys. zł. Z każdej złotówki od kwoty 120 tys. zł podatek będzie wynosił 32 grosze, a od tej powyżej 85 tys. do 120 tys. – 17 groszy zamiast wcześniejszych 32.

Jaki będzie tego efekt? Po zmianach liczba osób w drugim przedziale podatkowym spadnie o połowę. Zmniejszy się ona z ok. 5% podatników do 2,5%. Oznacza to, że podatek dochodowy według stawki 32% zapłaci aż o 620 tys. mniej podatników.

Polski Ład – korzyści dla wspólnie rozliczających się małżeństw

Polski Ład wprowadzi korzystne rozwiązania finansowe dla rodzin. Zaproponowane zmiany to profity za wspólne rozliczanie się małżonków: będą mogli skorzystać z 60 tys. zł kwoty wolnej od podatku.

Rodzina 2 –jeden z małżonków zarabia 3 tys. zł brutto miesięcznie, a drugi 3,5 tys. zł brutto miesięcznie.

Na reformie Polskiego Ładu zyskają oboje. W przypadku pierwszego będzie to 153 zł miesięcznie. W przypadku drugiego zysk wyniesie 147 zł miesięcznie. Rocznie dla obojga małżonków daje to wynik na plusie w kwocie 3 600 zł.

Rodzina 2+2 – jeden z małżonków zarabia 5 tys. zł brutto, a drugi pracuje na pół etatu – zarabia 1.5 tys. zł brutto miesięcznie.

Gdy rozliczą się wspólnie, średnia miesięczna korzyść z reformy wzrośnie do 328 zł, czyli prawie 4 tys. zł rocznie. Dodatkowo małżeństwo będzie mogło odliczyć od podatku ulgi na dwójkę dzieci, łącznie 2,2 tys. zł. 

Korzyści dla 90% emerytów i rencistów.

Rząd Zjednoczonej Prawicy jest pierwszym polskim rządem, który prowadzi kompleksową politykę senioralną. Jest on oparta na fundamencie solidarności międzypokoleniowej i wspiera materialnie seniorów.

W Polskim Ładzie te działania będą kontynuowane. Prawie wszyscy emeryci i renciści otrzymają wyższe świadczenia. To ponad 8 mln osób. Podatek od emerytury będą od przyszłego roku płacili tylko ci, których emerytury są bardzo wysokie.

Przykładowo:

 • osoba otrzymująca 3 200 zł emerytury zyska ok. 1 600 zł rocznie
 • emeryt z emeryturą 2 500 zł zyska 2 250 zł – to prawie tyle co dodatkowa emerytura
 • małżeństwo emerytów, w którym jedna osoba otrzymuje emeryturę minimalną, a druga na poziomie średniej, zyska ok 3000 zł rocznie
 • małżeństwo emerytów, w którym każda osoba otrzymuje 1 800 zł emerytury, zyska ok 3000 zł rocznie.

Zerowy PIT dla pracujących seniorów

PIT-0 dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego to kolejne pieniądze dla seniorów. Nowy instrument zachęci do kontynuacji pracy na emeryturze.

Rekordowa podwyżka kwoty wolnej od podatku, podatkowe fair play w postaci jednakowej dla wszystkich stawki składki zdrowotnej, zerowa stawka podatkowa dla emerytów. Te wszystkie zmiany, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku, zostaną sfinansowane przez państwo. Istotnym źródłem finansowania reformy będzie projekt uszczelnienia systemu podatkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.