Jak wspierać mikro, małe i średnie firmy w Wielkopolsce
31 lipca odbyła się konferencja poświęcona premierze kolejnego dorocznego raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce oraz podsumowaniu dwóch lat działalności Biura Regionalnego PARP w Poznaniu. W konferencji wzięli udział Jadwiga Emilewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, pełnomocnik rządu do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej, oraz Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Jak wspierać mikro, małe i średnie firmy w Wielkopolsce
Z najnowszej edycji raportu przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wynika, że liczba przedsiębiorstw zwiększyła się o 4,2%, z nią także zatrudnienie oraz wynagrodzenia brutto.W 2021 r. liczba przedsiębiorstw w Polsce wzrosła do 2,4 mln.Warto dodać, że w analizowanym okresie liczba zarejestrowanych podmiotów (386 tys.) przewyższyła liczbę wykreślonych firm (221 tys.).Aż 99,8% firm obecnych na rynku zalicza się do sektora MŚP. Wśród nich najliczniejszą grupą (97,2%; 2,3 mln) są mikroprzedsiębiorstwa. Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa napędzają gospodarkę, odpowiadając za 43,6% wartości krajowego PKB.
Z danych GUS wynika, że na koniec 2021 r. w sektorze przedsiębiorstw pracowało ponad 10,2 mln osób, czyli o ponad 230 tys. więcej niż w rok wcześniej. Jest to także wynik wyższy niż w rekordowym 2019 r., kiedy to liczba pracujących w tym sektorze po raz pierwszy przekroczyła próg 10 mln osób. Z raportu wynika także, że polskie firmy coraz śmielej podbijają zagraniczne rynki, co pokazuje wzrost eksportu aż o 23,6% rok do roku. Relacja eksportu wyrobów i usług do PKB systematycznie rośnie. W latach 2012-2021 r. zwiększyła się z 44,3% do 60,7%, a od 2016 r. przekracza 50%.
– Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa wykazują się dużą aktywnością inwestycyjną, co świadczy też o ich znacznym potencjale rozwojowym. Bez wątpienia przyczyniła się do tego również prowadzona z powodzeniem już od ponad 2 lat działalność informacyjna i promocyjna Biura PARP w Poznaniu – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jadwiga Emilewicz.
Od ponad roku dyrektorem Biura Regionalnego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Poznaniu jest Maciej Fliger.
– Jako Biuro Regionalne odpowiadamy za promocję oferty PARP na terenie pięciu województw Polski zachodniej. Realizujemy na poziomie ogólnokrajowym działania adresowane do firm w okresowych trudnościach. Promujemy ideę gospodarki o obiegu zamkniętym wśród przedsiębiorców. Adresatami naszych działań są mikro-, małe i średnie podmioty gospodarcze – mówi mieszkaniec naszego powiatu, wcześniej m.in. rzecznik prasowy Starostwa, specjalista ds. komunikacji we wronieckiej Amice oraz dusznicki radny. Maciej Fliger jest też obecnie członkiem Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego PSI Wielkopolska.
Biuro Regionalne PARP na co dzień współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami, takimi jak Polska Izba Biznesu, Bank Gospodarstwa Krajowego Region Wielkopolska, Agencja Rozwoju Przemysłu – Centrum Obsługi Przedsiębiorców, Polska Strefa Inwestycji Wielkopolska. Wykorzystują one na co dzień różne synergie i organizowane wydarzenia, by docierać z informacją do sektora MŚP w Wielkopolsce. Podczas konferencji w Poznaniu przedstawiciele tych podmiotów wspierających biznes wzięli udział wspólnie z min. J. Emilewicz w debacie „Jak wspierać biznes w regionie?”