Kostka brukowa pod Sierakowem, nie pochodzi z Szamotuł.
Na stronie YouTube na profilu pod nazwą „Karolina Mądrawska” 17 września 2023 r. opublikowany został film, na którym autorka nagrania – prawdopodobnie osoba o nazwisku Karolina Mądrawska – stwierdziła, że filmowana hałda kostki brukowej, to kostka ukradziona podczas remontu Rynku w Szamotułach.
Kostka brukowa pod Sierakowem, nie pochodzi z Szamotuł.
Z autorką materiału udało nam się porozmawiać. Jak się dowiadujemy z filmu, który wciąż można oglądać na YouTube, nagrany został 17 września 2023 r. w małej wiosce Grobia koło Sierakowa. Autorka przekonuje, że widoczna na tytułowym zdjęciu powyżej hałda kostki brukowej, została ukradziona podczas remontu Rynku w Szamotułach. Jak twierdzi kobieta nagrywająca film, informacje takie powzięła od osób, które pracowały przy remoncie szamotulskiego Rynku.
Apel o interwencje Policji
W dalszej części nagrania kobieta apeluje do komendantów Policji w Szamotułach i Sierakowie o interwencję w sprawie. Obok pytań: kto ukradł tę kostkę, kto jest właścicielem nieruchomości, komu została sprzedana i za ile, słychać na nagraniu wymienione nazwisko pani Anny Sobieraj. Jak udało nam się ustalić, jest to sekretarz Urzędu Gminy w Sierakowie. Nie ma to raczej żadnego związku z Szamotułami ale można się jedynie domyślać, że ma związek z usunięciem autorki filmu ze stanowiska sołtysa wsi Marianowo w gminie Sieraków.
Karolina Mądrawska: Jeden z pracowników powiedział, że…
– Anna Sobieraj przygotowała dokumentację dotyczącą zwolnienia mnie jako sołtysa. Uknuli spisek bo od początku pandemii byłam dla nich niewygodna. To jest sprawa dla policji i prokuratury, ja pokazałam tylko tyle ile sama znalazłam wiadomości – tłumaczy Karolina Mądrawska i dodaje – Tak jak powiedziałam na filmiku: budowa i rozwój tej posesji idzie w szybkim tempie. Na konkretne pytanie skąd wiedza, że kostka pochodzi z Rynku w Szamotułach pani Karolina odpowiada – jedna z osób pracujących przy remoncie drogi w Grobi powiedziała mi, że przewozili kostkę z Szamotuł, proszę pytać tych panów – odpowiada autorka filmu na YouTube, w którym stawia zarzuty, że kostka pochodzi z kradzieży. – Mam nadzieję, że Policja zajmie się różnymi sprawami we wszystkich urzędach i zaczną rozliczać – kończy rozmowę pani Karolina.
– 23 sierpnia 2022 r. mieszkańcy zadecydowali, że nowym sołtysem Marianowa będzie Leszek Ławniczak. Zastąpił on panią Karolinę Mądrawską, która została odwołana pod koniec czerwca przez radę miejską w Sierakowie. Zdaniem rady sołtys naruszała przepisy prawa i kwestionowała polski porządek prawny, nie chciała też zwoływać zebrań wiejskich – tłumacz jeden z mieszkańców Marianowa.
Zdaniem władz gminy Sieraków sołtys Karolina Mądrawska wielokrotnie naruszała prawo, co podważało jej zdolność do dalszego wykonywania funkcji sołtysa. Przejawiały się one w formie pisemnych wypowiedzi kierowanych listownie do Urzędu Gminy lub zamieszczanych na portalu społecznościowym. Koniecznym stało się więc zorganizowanie nowych wyborów w Marianowie.
– Treść tych wypowiedzi wskazywała, że pani Karolina Mądrawska kwestionuje państwo oraz obowiązujący system prawny, a także deklarowała odmowę wykonywania szeregu obowiązków nakładanych obowiązującymi ustawami, między innymi płacenia podatków – mówi burmistrz gminy Sieraków Witold Maciołek.
„Dodać należy, że treść tych pism zawierała między innymi deklarację samostanowienia i odpowiedzialności oraz inne stwierdzenia, które nakazywały mocno powątpiewać w zdolność pani Karoliny Mądrawskiej do dalszego wykonywania powierzonego jej mandatu sołtysa” – napisano natomiast w uzasadnieniu do uchwały o odwołaniu pani sołtys.
Sama o sobie mówi, że jest technikiem farmacji.
Na stronie Instytutu Spraw Obywatelskich odnaleźliśmy notatkę o pani Karolinie Mądrawskiej: od ponad trzydziestu lat mieszkanka Puszczy Noteckiej, trzy kadencje była sołtysem w sołectwie Marianowo. Ukończyła różne kursy, np.: zielarz fitoterapeuta, rolnictwo ekologiczne – kompendium dla rolników, oraz szkolenia z technik farmacji. Od siedmiu lat zajmuje się ekologiczną uprawą ziół. Pięć lat prowadziła gospodarstwo w unijnym systemie ekologicznym lecz zaprzestała współpracy z ARiMR, ze względu na ograniczenie możliwości rozwoju przy gospodarstwie prowadzonym w takim modelu.
Kostka nie ma śladów użytkowania
Kostka brukowa pod Sierakowem, nie pochodzi z Szamotuł.
Sprawdziliśmy hałdę kostki, która zalega na nieruchomości we wsi Grobia pod Sierakowem. Okazuje się, że znajdująca się tam sterta kostki swoją jakością i formą nie jest nawet zbliżona do kostki, która była ułożona na szamotulskim Rynku przed remontem. Na pierwszy rzut oka widać, że kostka ma większe i nieforemne kształty. Ponadto bruk nie ma nawet minimalnych śladów użytkowania. Nie trzeba być ekspertem, aby stwierdzić w stu procentach, że materiał ten z całą pewnością nie pochodzi z szamotulskiego Rynku. Co więcej jesteśmy przekonani, że kostka jest nowa i najwyżej mogła po prostu być zakupiona, w którejś z szamotulskich hurtowni.
Paweł Łączkowski w obronie dobrego imienia Szamotuł
Temat krążącego po Internecie filmiku, o rzekomej kradzieży kostki pozostałej po remoncie Rynku w Szamotułach, poruszył na ostatniej sesji radny Paweł Łączkowski. Radnego wyraźnie oburzył filmik, który jest publikowany na YouTube, a co gorsze jego zdaniem dochodzi do pomówienia.
– Proszę władze gminy Szamotuły o interwencję w tej sprawie, bo jak podejrzewam, doszło do karalnego pomówienia i szkody na wizerunku naszego miasta – tłumaczył podczas ostatniej sesji Rady Miasta i Gminy Szamotuły radny Paweł Łączkowski.
FOTO: Maciej Lesicki