Najważniejsza inwestycja w historii Województwa Wielkopolskiego
„To najważniejsza inwestycja w historii Samorządu Województwa Wielkopolskiego” – powiedział 1 czerwca 2022 r. – w Dniu Dziecka – gospodarz spotkania inaugurującego działalność nowego szpitala pediatrycznego dla Wielkopolski – Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Lecznica zlokalizowana jest w stolicy regionu, przy ul. Wrzoska 1, pomiędzy Szpitalami Wojewódzkim a MSWiA. Spotkaniu towarzyszył specjalny program z okazji Dnia Dziecka. Mali pacjenci, którym przyszło spędzić ten szczególny nowym szpitalu otrzymali upominki, a dla tych, którzy w tym czasie mogli opuścić łóżka, przygotowano też występy artystyczne oraz gry i zabawy.
Podczas spotkania w Centrum Dydaktyczno – Konferencyjnym szpitala Marszałek przypomniał całą ścieżkę działań związanych ze staraniami o powstanie lecznicy – od utworzenia spółki Szpitale Wielkopolski w 2011, poprzez koncepcję realizacji inwestycji w formule partnerstwa publiczno – prywatnego, propozycje lokalizacji szpitala i jego gabarytów oraz finalnego pozyskania działki w sąsiedztwie Szpitala Wojewódzkiego.
Goście mogli zwiedzić szpital w grupach, zapoznając się z takimi miejscami, jak: apteka, patomorfologia, serwerownia, poczta pneumatyczna, SOR, Zakład Diagnostyki Obrazowej, Zakład Endoskopii oraz Oddział Rehabilitacji.
Przypomnijmy, że nowy szpital pediatryczny przy ulicy Wrzoska 1 w Poznaniu to inwestycja Samorządu Województwa Wielkopolskiego, na którą przeznaczyliśmy blisko 460 milionów zł. Budowa i wyposażenie zostały wsparte funduszami unijnymi. Jedna z najokazalszych lecznic dziecięcych w środkowej Europie dysponuje 354 łóżkami oraz zespołem oddziałów. W szpitalu miejsce zabezpieczono nie tylko dla małych pacjentów, ale i ich opiekunów.
Na lecznicę składa się część łóżkowa, dziewięć oddziałów i kilkanaście poradni specjalistycznych. Oba te bloki połączone są w części centralnej wspólną przestrzenią komunikacyjną, z główną klatką schodową i czterema windami. Część tzw. łóżkowa została zaprojektowana na planie litery H, z wąskim traktem, umożliwiającym doświetlenie pokoi po obu stronach ciągów komunikacyjnych. W drugiej części, która stanowi serce szpitala, zaplanowano – na parterze – SOR, diagnostykę obrazową i izbę przyjęć, z kolei na wyższej kondygnacji swoje miejsce znalazła administracja lecznicy.
Blok operacyjny to kompleks pięciu nowoczesnych i zautomatyzowanych sal, w których znajdują się monitory umożliwiające transmisję wykonywanych w nich operacji (m.in. w Centrum Dydaktycznym). Nie zabrakło również najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. W szpitalu są poczta pneumatyczna czy apteka-robot, która automatycznie rozdzielać będzie leki dla pacjentów. Szpital to także laboratoria, kantyna, kuchnia i szkoła. Wszystkie pomieszczenia dla obsługi administracji WCZD znajdują się na najwyższym piętrze.
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu (umww.pl)