Patryk Jaki w Szamotułach.
Patryk Jaki to urodzony w Opolu polski polityk, doktor nauk o bezpieczeństwie, wykładowca akademicki, poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji (od 2019), w latach 2015–2019 sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, w latach 2017–2019 przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, poseł na Sejm RP VII i VIII kadencji (2011–2019), sprawozdawca Parlamentu Europejskiego ds. terroryzmu.
Patryk Jaki w Szamotułach.
Patryk Jaki w wyborach parlamentarnych w 2011 został liczbą 8911 głosów wybrany na posła z listy Prawa i Sprawiedliwości. W Sejmie VII kadencji przystąpił do klubu parlamentarnego Solidarna Polska i został jego rzecznikiem prasowym. Był pomysłodawcą i przewodniczącym komitetu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej mającej na celu zwiększenie liczby obowiązkowych lekcji historii w szkołach ponadgimnazjalnych.
W lipcu 2014 zasiadł w klubie poselskim Sprawiedliwa Polska, od marca 2015 działającym pod nazwą Zjednoczona Prawica, także został jego rzecznikiem. W 2015 z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję – otrzymał 29 923 głosy. 18 listopada 2015 został sekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie objął m.in. nadzór nad Służbą Więzienną, został również pełnomocnikiem ministra sprawiedliwości do spraw wdrożenia Systemu Dozoru Elektronicznego. Był autorem nowelizacji wprowadzającej zakaz odbierania dzieci rodzicom wyłącznie ze względu na złe warunki ekonomiczne i bytowe rodziny.
Objął nadzór nad organizacją Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. W ramach Ministerstwa Sprawiedliwości został nadto przewodniczącym Zespołu ds. Ochrony Autonomii Rodziny i Życia Rodzinnego, a także przewodniczącym Rady Głównej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym.
W 2017 był pomysłodawcą utworzenia komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, a 11 maja 2017 został jej przewodniczącym. Nadzorował również prace nad nowelizacją ustawy o IPN, która wprowadzała karę więzienia za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez nazistowskie Niemcy. Był także autorem ustawy zwiększającej ochronę nad zwierzętami, która została podpisana przez prezydenta RP 22 marca 2018 r.
Patryk Jaki jest autorem ustawy o rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym w Polsce, który od 1 października 2017 r. jest dostępny na stronie ms.gov.pl, a także inicjatorem programu rządowego Praca dla więźniów, który o 50% zwiększył zatrudnienie skazanych. Był również przewodniczącym Rady Polityki Penitencjarnej oraz twórcą reformy systemu Służby Więziennej, który przeprowadził ustawę modernizacyjną w tym zakresie. Jest też autorem reformy komorniczej, która weszła w życie z początkiem 2019 roku. Reforma wprowadza m.in. wzmocnienie nadzoru nad komornikami, a także wprowadzenie obowiązku nagrywania czynności egzekucyjnych prowadzonych w terenie.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. uzyskał prawie 260 tys. głosów. To najlepszy wynik z nie pierwszego miejsca w historii III RP. Startował z trzeciego miejsca w okręgu małopolsko świętokrzyskim, jako kandydat Solidarnej Polski z listy Prawa i Sprawiedliwości.
Obecnie w Parlamencie Europejskim jest członkiem Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, a także sprawozdawcą rozporządzenia ds. zwalczania terroryzmu na terenie UE i wiceprzewodniczącym zgromadzenia Parlamentu Europejskiego i Państw Wschodu.
W sobotę 15 kwietnia w Szamotułach odbędzie się otwarte spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim na temat „Porozmawiamy o przyszłości Unii Europejskiej oraz zagrożeniach dla suwerenności państw narodowych”. Spotkanie zaplanowano w Muzeum Zamek Górków, ul. Wroniecka 30 o godz. 13:00. Wstęp oczywiście jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.
Autor foto portretu: Andrea Adriani.