Po zdrowie na rowerze w Poznaniu
2 września w Poznaniu odbędzie się rowerowy „Rajd Po Zdrowie” organizowany przez onkologiczną Fundację Carita im. Wiesławy Adamiec. Organizatorzy zapraszają na poznańską Maltę o godzinie 9.00. Wtedy uczestnicy Rajdu wyruszą w wybraną trasę o długości 6 km lub 23 km. W godzinach 9:00-16:00 trwać będzie Piknik Rajdowy ze specjalną strefą edukacyjną oraz strefą zdrowia, w której będzie można wykonać bezpłatne badania.
Po zdrowie na rowerze w Poznaniu
Tegoroczny, trzeci już Rajd odbędzie się pod hasłem „Rozjechać szpiczaka”. – Zapraszamy pacjentów ze szpiczakiem oraz innymi chorobami hematoonkologicznymi, ich rodziny, a także wszystkich, którzy na co dzień wspomagają nasze leczenie. Chcemy pokazać, że szpiczak nikogo nie wyklucza z normalnego życia – mówi Łukasz Rokicki, prezes Fundacji Carita im. Wiesławy Adamiec. – Jako lekarz, który leczy wielu pacjentów ze szpiczakiem, jako prezes Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego, a także jako pasjonat jazdy na rowerze, całym sercem wspieram to wydarzenie – mówi dr hab. Dominik Dytfeld z Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, który już po raz trzeci weźmie udział w „Rajdzie Po Zdrowie”.
Pomysł rowerowego rajdu dla pacjentów ze szpiczakiem narodził się w 2018 roku. – Diagnozę choroby otrzymałem w 2017 r., w prezencie na 60. urodziny. Trafiłem na wspaniałych lekarzy, szpiczak został szybko opanowany i już rok później zacząłem znów jeździć rowerem. Na kilkudniowej wyprawie latem wpadłem na pomysł, by raz do roku pojechać do szpitala na chemioterapię rowerem. Na korytarzu szpitala, będąc w stroju kolarskim, spotkałem Łukasza Rokickiego, prezesa Fundacji Carita. To wtedy zrodził się pomysł „Rajdu Po Zdrowie”. Pierwszy zorganizowaliśmy w 2019 r. w Grudziądzu, potem była przerwa z powodu pandemii, ale już w 2022 r. odbyła się druga edycja Rajdu w Poznaniu – opowiada Grzegorz Rakowiecki, komandor tegorocznego „Rajdu Po Zdrowie”.
Oprócz aktywizacji ruchowej, która jest ważna w leczeniu, jak również integracji środowiska, tegoroczny „Rajd Po Zdrowie” ma dodatkowe cele: zebrane środki zostaną przeznaczone na modernizację i stworzenie przyjaznego pokoju do dziennej chemioterapii dla wszystkich pacjentów hematoonkologicznych leczących się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu oraz doposażenie pokoju do fizjoterapii na Oddziale Hematologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Rydygiera w Toruniu.