Powstanie muzeum, odtworzony zostanie stary zegar, będą inne atrakcje na stulecie Lecha Poznań. Pod artykułem harmonogram obchodów jubileuszu Kolejorza.
Dokładnie za 40 dni, 19 marca 2022 r. przypada setna rocznica istnienia Lecha Poznań. Klub zapowiada, że świętowanie potrwa przez cały rok.
Pora odsłonić karty i przedstawić harmonogram jubileuszowych obchodów. Wśród priorytetowych projektów jest otwarcie klubowego muzeum, a także odtworzenie zegara, który był symbolem stadionu przy Bułgarskiej przed przebudową obiektu – czytamy na oficjalnej stronie klubu.
Muzeum w sercu stadionu
Przez kilka miesięcy specjalnie powołany zespół pracował nad koncepcją i gotowe są już projekty. W ciągu najbliższych tygodni rozpoczną się prace budowlane, które pozwolą przygotować powierzchnię przeznaczoną pod muzeum. Wybór padł na pomieszczenie znajdujące się przy sali konferencyjnej.
Jednym z najważniejszych projektów, jaki będzie zrealizowany, jest zbudowanie i otwarcie Muzeum. Ten pomysł zrodził się kilkanaście lat temu, było kilka przymiarek, ale dopiero wkraczając w rok stulecia nabrał w końcu realnych kształtów – tłumaczy Maciej Henszel – rzecznik prasowy Lecha Poznań.
Zależało nam na tym, żeby muzeum zlokalizowane było w samym „sercu” stadionu przy Bułgarskiej, czyli nieopodal szatni i wyjścia na murawę. Wszystko po to, żeby przeszłość w naturalny sposób mieszała się z teraźniejszością. A umiejscowienie – w kameralnej przestrzeni ponad 100 metrów kwadratowych – przy recepcji i holu głównym sprawia, że muzeum będzie znajdować się idealnie na trasie wycieczek stadionowych – dodał rzecznik prasowy Kolejorza.
Jeśli chodzi o pamiątki, to Klub gromadzi je od dłuższego czasu, ale wciąż jeszcze działa tej kwestii. Jeśli ktoś z kibiców jest w stanie pomóc zgromadzić kolejne cenne rzeczy związane z historią Kolejorza, to działacze Klubu proszą o kontakt pod adresem e-mail: maciej.henszel@lechpoznan.pl lub telefonicznie, pod numerem telefonu 698 197 986.
Zegar i inne aktywności rocznicowe
Muzeum to największa, ale nie jedyna atrakcja związana ze stuleciem. Latem 2021 r odbyła się premiera rocznicowego herbu i identyfikacji wizualnej, zaprezentowano także specjalnie zaprojektowaną koszulkę retro, której wyprodukowano tylko 1922 sztuki. Pod koniec stycznia br. zakończono głosowanie w plebiscycie na Złotą jedenastkę 100-lecia Lecha. Wraz ze sponsorem głównym, marką Lech Pils wybrany został też projekt rocznicowej flagi, a w styczniu premierę miał spot rocznicowy.
A co przed nami?
Warto wspomnieć, że odrobinę historii organizatorzy będą chcieli przenieść ze „starego stadionu” przy Bułgarskiej do jego nowoczesnej wersji. Stary stadion miał dwa symbole – jupitery, a także zegar. Oba elementy bardzo charakterystyczne i ten drugi będzie odtworzony, aby znów towarzyszył meczom. Klub zdecydował, że zegar zostanie odtworzony w skali 1 do 1, został już stworzony projekt i zlecenie produkcji.
HARMONOGRAM OBCHODÓW STULECIA LECHA:
(nie ujęliśmy Muzeum oraz zegara, o których napisaliśmy wyżej)
I KWARTAŁ
- Dedykowane grafiki wokół stadionu
- Okolicznościowy znaczek Poczty Polskiej
- Specjalna oprawa meczu rocznicowego i wręczenie nagród dla laureatów plebiscytu „Złota XI Stulecia Lecha Poznań”
- Finał akcji „Flaga na 100-lecie” z Lech Pils
- Urodziny 19 marca – pierwszy poznaniak urodzony na 100-lecie
- Duma Poznania – rocznicowy outdoor i flagi w przestrzeni miejskiej
- Konkurs literacki z Wydawnictwem Miejskim Posnania
II KWARTAŁ
- Wydawnictwo rocznicowe: komiks
- Wydawnictwo rocznicowe: książka
- Niespodzianka dla uczestników 14. Poznań Półmaraton
- Odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy historycznym stadionie na Dębcu
- Upominki dla najwierniejszych kibiców
- Rocznicowy reportaż
- Finał Olimpiady wiedzy o Lechu Poznań
- Piknik rocznicowy
III KWARTAŁ
- Wystawa fotograficzna
- Gra miejska zorganizowane we współpracy z PLOT
IV KWARTAŁ (PAŹDZIERNIK – GRUDZIEŃ)
- Okolicznościowy branding karty PEKA
- Rocznicowa edycja Lech Cup