Radni obniżyli diety i pensję burmistrzowi Wronek
25 maja 2023 r. Radni Miasta i Gminy Wronki podczas sesji przegłosowali uchwałę obniżająca pensję burmistrza Mirosława Wieczora do minimum ustawowego. Sławomir Śniegowski w imieniu ośmiu radnych spoza klubu burmistrza, przed rozpoczęciem sesji zaproponował zmiany w porządku obrad. Zmiany, to dodatkowe uchwały: obniżająca wynagrodzenie burmistrza oraz diet radnych. Wnioskodawcy uzasadnili wniosek trudną sytuacją finansową gminy. Podczas sesji burmistrz Wronek Mirosław Wieczór był nieobecny.
Radni obniżyli diety i pensję burmistrzowi Wronek
W trakcie dyskusji nad proponowanymi uchwałami – w pierwszej kolejności dyskutowano i głosowano uchwałę dotyczącą burmistrza – głos zabrał m.in. zastępca burmistrza Robert Dorna – skoro czujecie się pracodawcami burmistrza, to szacunek elementarny wymagałby, żeby pewne sprawy związane z wynagrodzeniem zapadały w jego obecności. Pomijam kwestię, że dyskusja powinna się odbyć po merytorycznym wyjaśnieniu uzasadnienia i podaniu podstawy prawnej. Zdumiewające jest dla mnie, że państwo proponujecie minimalne stawki wynagrodzenia burmistrza gminy, która się tak rozwija, która realizuje takie inwestycje, w której się tak dużo dzieje, a poziom współpracy pomiędzy burmistrzem a mieszkańcami i radnymi, jest pozytywny – zwrócił się w swoim wystąpieniu do radnych gminnych zastępca burmistrza Wronek Robert Dorna.
Podobnego zdania co zastępca, byli radni z koalicji popierającej burmistrza. Ich zdaniem opozycja nie ma pozytywnych intencji składając taki projekt uchwały. Radny Jerzy Śmiłowski zarzucając opozycji, że projekt uchwały został złożony bez dyskusji na komisjach, stwierdził, że nie widzi związku, aby temu burmistrzowi gminy obniżać uposażenie.
Sławomir Śniegowski przedstawiciel wnioskodawców uchwały argumentował, że obniżenie uposażenia burmistrza do końca kadencji, przyniesie oszczędności dla budżetu gminy około 50 tys. zł. Radny stwierdził, że samorządowcy w obecnych czasach powinni oszczędzać, a oszczędności najlepiej zacząć od siebie. Ostatecznie radni podjęli uchwałę o obniżeniu pensji burmistrza do ustawowego minimum.
W drugiej kolejności głosowano obniżenie diet radnych.
Radny Ernest Frankowski złożył wniosek formalny o zmianę projektu uchwały, który wcześniej wprowadzono do porządku obrad. Radny wnioskował o obniżenie diet radnych do symbolicznej złotówki. Jego propozycja wywołała uśmiechy na twarzach innych radnych oraz osób przyglądających się sesji. Radny zaproponował stawki diet od złotówki dla zwykłego radnego, do pięciu złotych dla przewodniczącego Rady. Jerzy Śmiłowski zapytał radcę prawnego, czy taka propozycja jest zgodna z prawem. Adwokat gminy nie odpowiedział na tak postawione pytanie, stwierdził, że ostateczną opinię na temat i tak podejmie organ nadzorczy i Regionalna Izba Obrachunkowa. Radna Agnieszka Bartniczak – Ginalska dopytywała radcę prawnego, czy wniosek proponowany przez Ernesta Frankowskiego, można głosować skoro nie był on w porządku obrad? Radna prawdopodobnie nie rozróżnia wniosku formalnego od projektu uchwały, stąd odpowiedź na jej pytanie, dla radcy była banalnie prosta.
Głosujemy czy wychodzimy?
Przed głosowaniem nad obniżeniem sobie diet przewodniczący Rady poprosił radnych o potwierdzenie kworum na tabletach do głosowania. Z sali padło pytanie jednego z radnych: „głosujemy czy wychodzimy?”. Ostatecznie radni wzięli udział w głosowaniu propozycji Ernesta Frankowskiego o obniżeniu swoich diet w komplecie. Za przyjęciem wniosku był tylko wnioskodawca, jeden radny wstrzymał się od głosu, reszta radnych była przeciw. Po głosowaniu Ernest Frankowski podsumował głosowanie jednym zdaniem. Radny powiedział, że spodziewał się iż w Radzie jest więcej osób chcących pracować dla mieszkańców Wronek społecznie.
W końcu nadszedł czas na głosowanie nad obniżeniem diet radnych w kształcie zaproponowanym pierwotnie w projekcie uchwały złożonej na początku sesji przez radnego Sławomira Śniegowskiego.
Obecna wysokość diet radnych stanowi istotne obciążenie dla budżetu gminy. Proponowana uchwała, zakładająca obniżenie diet, wynika z trudnej sytuacji finansowej gminy spowodowanej globalnym kryzysem i konfliktem zbrojnym w Ukrainie. Konieczność wprowadzenia ograniczeń kosztów stałych Gminy podyktowana jest potrzebą racjonalizacji i wygenerowania oszczędności aby sprostać rosnącym kosztom utrzymania infrastruktury i instytucji gminnych – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.
Rada Miasta i Gminy Wronki zdecydowała o obniżeniu swoich diet radnych, 8 głosów było za, 7 głosów przeciw. Wysokość diet należnych radnym określono w wielkości odpowiadającej miesięcznie:
1) dieta Przewodniczącego Rady – 55 % podstawy wymiaru diety,
2) dieta Wiceprzewodniczących Rady – 26 % podstawy wymiaru diety,
3) dieta Przewodniczących stałych Komisji Rady – 22 % podstawy wymiaru diety,
4) dieta Zastępców Przewodniczących stałych Komisji Rady – 16 % podstawy wymiaru diety,
5) dieta radnych nie pełniących funkcji – 10 % podstawy wymiaru diety.”