Sprawa Stobnicy powraca do Sądu w Obornikach
Decyzja o umorzeniu postępowania karnego w sprawie budowy zamku w Stobnicy, podjęta przez Sąd Rejonowy w Obornikach, została uchylona przez Sąd Okręgowy w Poznaniu i trafi do ponownego rozpatrzenia.
Budowa zamku w Stobnicy to kontrowersyjna inwestycja, która jest prowadzona na obszarze Natura 2000. W 2018 r. minister środowiska polecił wszczęcie kontroli wydania decyzji dotyczących budowy. W 2020 r. prokuratura oskarżyła sześć osób, urzędników i inwestorów, którym zarzucono poświadczenie nieprawdy w dokumentach, złożenie fałszywego oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością i prowadzenie działalności zagrażającej środowisku.
Sąd Rejonowy w Obornikach zdecydował o umorzeniu postępowania karnego, nie dopatrując się w zachowaniu oskarżonych znamion zarzucanych im przestępstw. Prokurator Okręgowy w Poznaniu złożył zażalenie na tę decyzję.
W czwartek 17 listopada 2022 r. Sąd Okręgowy w Poznaniu zdecydował o uchyleniu zaskarżonego postanowienia i skierowaniu sprawy trzech oskarżonych do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Rejonowy w Obornikach.
Sąd Okręgowy uzasadniając postanowienie podkreślił, że sąd rejonowy musi rozstrzygnąć wszystkie wątpliwości prawne dotyczące sprawy budowy zamku w trakcie procesu.
„Umorzenie postępowania karnego na posiedzeniu, bez przeprowadzenia rozprawy, jest dopuszczalne wyłącznie w takich sytuacjach, gdy brak podstaw do pociągnięcia oskarżonego do odpowiedzialności karnej jest wprost widoczny i jednoznacznie oczywisty. W niniejszej sprawie podstawy te, wobec wątpliwości niemożliwej do rozstrzygnięcia bez przeprowadzenia postępowania dowodowego, nie zachodzą”
– wskazała sędzia Alina Siatecka.
Dodała, że rozstrzygnięcie kwestii odpowiedzialności karnej oskarżonych lub jej braku, wobec ujawnionych w sprawie wątpliwości faktycznych, powinno nastąpić po wnikliwej ocenie całości okoliczności sprawy dokonanej po przeprowadzeniu przewodu sądowego. Postanowienie Sądu Okręgowego jest prawomocne.