Szamotulski radny PiS nie będzie odpowiadał na pytania prasy.
Radny Prawa i Sprawiedliwości – Tomasz Łączkowski, zasiadający w Radzie Miasta i Gminy Szamotuły, nie będzie rozmawiał, a tym samym odpowiadał na pytania, redaktorów, dziennikarzy, przedstawicieli mediów. Chodzi oczywiście o redakcję szamo.info.pl
Po wielu próbach kontaktu z radnym, który unikał odpowiedzi na pytania. 1 czerwca 2022 r. czyli ponad cztery miesiące wstecz, wysłałem pytania za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres biura szamotulskiej Rady. Pytania dotyczyły wkładu szamotulskiego PiS w proces pozyskiwania środków z Polskiego Ładu – radny publicznie obwieścił, że walczył o te środki, nie potrafi jednak wytłumaczyć jak ta walka wyglądała. Zapytaliśmy również o zaangażowanie szamotulskiego PiS w działania pomocowe dla uchodźców z Ukrainy. Jak wieść miejska niesie, szamotulskie PiS zaoferowało 10 zł. na Mszę św. za ofiary wojny. Nie udało nam się tej informacji zweryfikować, ani zaprzeczyć, ani jej potwierdzić.
Jak się dowiedzieliśmy w biurze Rady, pracownik biura Monika Głowacka, następnego dnia przesłała pytania radnemu Tomaszowi Łączkowskiemu. 28 września br. w trakcie przerwy w obradach, osobiście zapytałem radnego o odpowiedzi na pytania. Radny powiedział, że nie będzie ze mną rozmawiał.
Radnemu Tomaszowi Łączkowskiemu radzimy uzupełnić zaległości i zapoznać się z literą prawa, zanim zostanie przez swoich wodzów partyjnych uznany za szkodnika.
Art. 1. Konstytucyjne prawa prasy
Prasa, zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, korzysta z wolności wypowiedzi i urzeczywistnia prawo obywateli do ich rzetelnego informowania, jawności życia publicznego oraz kontroli i krytyki społecznej.
Art. 4. Podmioty obowiązane do udzielania prasie informacji o swojej działalności
1. Przedsiębiorcy i podmioty niezaliczone do sektora finansów publicznych oraz niedziałające w celu osiągnięcia zysku są obowiązane do udzielenia prasie informacji o swojej działalności, o ile na podstawie odrębnych przepisów informacja nie jest objęta tajemnicą lub nie narusza prawa do prywatności.
2. (uchylony)
3. W przypadku odmowy udzielenia informacji, na żądanie redaktora naczelnego, odmowę doręcza się zainteresowanej redakcji w formie pisemnej, w terminie trzech dni; odmowa powinna zawierać oznaczenie organu, jednostki organizacyjnej lub osoby, od której pochodzi, datę jej udzielenia, redakcję, której dotyczy, oznaczenie informacji będącej jej przedmiotem oraz powody odmowy.
4. Odmowę, o której mowa w ust. 3, lub niezachowanie wymogów określonych w tym przepisie, można zaskarżyć do sądu administracyjnego w terminie 30 dni; w postępowaniu przed sądem stosuje się odpowiednio przepisy o zaskarżaniu do sądu decyzji administracyjnych.
Art. 44. Odpowiedzialność karna za utrudnienie lub tłumienie krytyki prasowej
Kto utrudnia lub tłumi krytykę prasową
– podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
2. Tej samej karze podlega, kto nadużywając swego stanowiska lub funkcji działa na szkodę innej osoby z powodu krytyki prasowej, opublikowanej w społecznie uzasadnionym interesie.
Foto: UMiG Szamotuły
***** ***
Daj od spokoju Tomkowi bierzcie się za Pawełka Lesiccy
A może nie może 😂
może nie łumie
A może nie może 😂