OSP – Ochotnicza Straż Pożarna – 01.01.2022 r. zaczęła obowiązywać pierwsza w historii ustawa o ochotniczych strażach pożarnych. Pewne wątpliwości wzbudziły w przestrzeni medialnej kwestie dotyczące ekwiwalentu dla strażaków – ratowników OSP i podejmowanych przez gminy uchwał.
Ile zarobi strażak OSP ustalą radni.
Jak się okazuje są rady gminne, które doceniając strażaków – ratowników OSP, nie tracą czasu i już podejmują stosowne kroki ku podjęciu uchwał, a co za tym idzie, wypłacie ekwiwalentów dla strażaków z OSP. W Szamotułach wysokość ekwiwalentu na najbliższej sesji mają ustalić radni.
Ile dla strażaków OSP z gminy Szamotuły?
W Ostrołęce za każdą rozpoczętą godzinę udziału strażaków ratowników OSP z terenu Miasta Ostrołęki w działaniu ratowniczym, akcji ratowniczej, szkoleniu lub ćwiczeniu – ekwiwalent będzie wynosił 32 zł/h. Decyzję w tej sprawie Rada Miasta Ostrołęka podjęła na sesji 27 stycznia 2022 r.
Chcielibyśmy pogratulować i podziękować Radzie Miasta Ostrołęka za podjęte w tym zakresie szybkie działania dla dobra druhów, którzy każdego dnia są w gotowości, aby nieść pomoc drugiemu człowiekowi – komentują strażacy z OSP Ostrołeka.
W Szamotułach radni Miasta i Gminy na najbliższej sesji 2 lutego, mają podjąć uchwałę określającą wysokość ekwiwalentu dla strażaków w wysokości 13 zł/h. Taki przynajmniej jest projekt uchwały. Ta kwota stanowi około 40 % maksymalnej stawki za jedną godzinę służby.
Ile maksymalnie może zarobić strażak OSP?
Ponieważ przeciętne wynagrodzenie w trzecim kwartale 2021 roku wyniosło 5.657,30 zł (komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 10 listopada 2021 r.), a wysokość ekwiwalentu pieniężnego za każdą rozpoczętą godzinę działania ratowniczego, akcji ratowniczej, szkolenia lub ćwiczenia nie może przekroczyć 1/175 tej kwoty, maksymalna wysokość stawki ekwiwalentu wynosi 32,33 zł/h.
Tekst projektu uchwały dostępny na stronie Ostrołęka
(red)