Tarcza Solidarnościowa.
Tarcza Solidarnościowa chroni przed gwałtownymi wzrostami cen za energię elektryczną. Dzięki niej większość polskich rodzin w ogóle nie odczuje wzrostu cen. Jeśli ograniczysz zużycie energii o ponad 10% w stosunku do 2022 r., oprócz oszczędności wynikających z ograniczenia zużycia energii, otrzymasz 10% obniżkę rachunku w 2024 r. To podwójna zachęta do oszczędności.
Tarcza Solidarnościowa
W okresie od 1 grudnia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku z rządowego wsparcia skorzystają także:
- podmioty użyteczności publicznej – np. szpitale i przychodnie, ośrodki pomocy społecznej, szkoły, przedszkola i uczelnie;
- samorządy;
- mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.
Cena maksymalna dla podmiotów wrażliwych, samorządów oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw wyniesie 785 zł/MWh. Oznacza to ograniczenie podwyżki cen nawet o 70 proc. Na taryfie skorzysta aż 97 proc. wszystkich mikro oraz kilkadziesiąt tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw.
Jesteśmy jednym z pierwszych krajów Unii Europejskiej, który wprowadza taryfy dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Polska przedstawia najbardziej kompleksowy pakiet wsparcia dla gospodarki chroniący przed kryzysem energetycznym.
https://www.gov.pl/web/klimat/do-pobrania-mechanizm-sredniej-ceny-wytwarzania-z-rekompensata
Plan oszczędzania w administracji rządowej i samorządowej
W ramach Tarczy Solidarnościowej wprowadziliśmy także obowiązek ograniczenia zużycia energii o minimum 10 proc. w obiektach administracji rządowej i samorządowej. Uruchomimy dodatkowe środki na lokalne inwestycje w energooszczędne oświetlenie ulic i miejsc publicznych, by możliwie szybko obniżyć wydatki samorządów na energię.