Triumf burmistrza Szamotuł Włodzimierza Kaczmarka
Czy burmistrz Szamotuł Włodzimierz Kaczmarek może być zadowolony po ostatniej sesji Rady Miasta i Gminy Szamotuły. Możliwe, że tak. Podczas głosowania nad absolutorium za 2022 r. Włodzimierz Kaczmarek otrzymał od 21 osobowej Rady bezwzględną większość 12 głosów za, co może oznaczać tylko jedno.
Triumf burmistrza Szamotuł Włodzimierza Kaczmarka
Sesja absolutoryjna, która odbyła się 21 czerwca br. w szamotulskim magistracie, była ostatnią sesją tego typu dla obecnego burmistrza Szamotuł. Ponieważ kolejne wybory samorządowe odbędą się najprawdopodobniej w kwietniu przyszłego roku, oznacza to, że Włodzimierz Kaczmarek, który zadeklarował rezygnację z ubiegania się o kolejną kadencję, nie będzie już poddawany ocenie działalności w postaci udzielenia absolutorium za 2023 r.
Wielki sukces Włodzimierza Kaczmarka
Zbliżający się koniec kadencji skomplikował nieco układ głosów w Radzie. Po ucieczce przed odpowiedzialnością z układu koalicyjnego Bartosza Węglewskiego, wydawało się, że udzielenie absolutorium dla burmistrza Włodzimierza Kaczmarka stanie pod wielkim znakiem zapytania. Wiadomo było, że „za” zagłosuje 10 radnych (KWW Razem 7, PSL 2, KWW Forum 1), przeciwko będzie 6 radnych (KWW Forum 5, KWW Katarzyny Białasik 1), natomiast nie było wiadomo do końca, jak zagłosuje PiS i PO.
Pesymiści zgromadzeni wokół włodarza jednoznacznie wróżyli, że uchwała o udzieleniu burmistrzowi absolutorium nie zostanie podjęta, a partyjny interes PiS i PO, okaże się ważniejszy niż interes Gminy. Optymiści byli zdania, że przeciwnicy burmistrza świadomi tego, że nie udzielenie absolutorium, tak naprawdę zaszkodzi samym Szamotułom, a nie burmistrzowi – przynajmniej kilku – zagłosują za przyjęciem uchwały. I nawet najwytrawniejsi obserwatorzy życia samorządowego nie przewidzieli, że rozsądnie w tej całej burzy politycznej zachowają się dwie radne: Joanna Ludwiczak z PO i Marianna Szymańska z PiS, które obroniły dobre imię Szamotuł.
Lekkomyślność awanturnika i opozycji
Choć kreujący się na lidera opozycji, uchodzący za chaotycznego radnego gminnego Bartosz Węglewski z Platformy Obywatelskiej, dwa dni przed sesją zaprosił przeciwników burmistrza Włodzimierza Kaczmarka do stołu negocjacyjnego, aby wysondować i ustalić, jaki scenariusz może mieć sesja absolutoryjna, gdzie konfabulował, że radni jego partii wstrzymają się od głosu, a radni PiS zagłosują za, to nic z jego zapewnień się nie sprawdziło. Realna wiedza i znajomość układów politycznych w samorządzie gminnym Szamotuł radnemu Bartoszowi Węglewskiemu, jest raczej obca. Mało tego, że „polityczny ekspert” nie przewidział, nie tylko rozłamu w PiS, kiedy Marianna Szymańska zagłosowała za absolutorium, ale także w swojej Partii, kiedy radna Joanna Ludwiczak, również zagłosowała za.
Ostatecznie dzięki głosom – po jednym z PiS i PO – burmistrz Szamotuł mógł triumfować. Rada Miasta i Gminy Szamotuły uchwaliła absolutorium dla burmistrza za 2022 r. zatwierdzając również sprawozdanie finansowe.
Foto: Maciej Lesicki