W Szamotułach o ratowaniu basenu niejawnie – dziennikarze wyrzuceni ze spotkania.
O godz. 15.00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Szamotułach, rozpoczęło się utajnione spotkanie władz samorządowych, w których m.in. uczestniczą:
Burmistrz Szamotuł, radni Rady Miasta i Gminy Szamotuły, prezes spółki Zakład Gospodarki Komunalnej w Szamotułach, prezes spółki Centrum Sportu w Szamotułach i inni. Spotkanie dotyczy ratowania szamotulskiej krytej pływalni przed skutkami kryzysu.
Prasę przed wejściem na salę powstrzymywali wyznaczony przez burmistrza pracownik Urzędu i sekretarz gminy Karol Hartwich. Panowie ustnie tłumaczyli, że spotkanie jest niejawne. Na pytanie redaktora naczelnego Tygodnika Gazeta Szamotulska – obaj nie potrafili przytoczyć podstawy prawnej takiego działania.
Zapytany o jawność działania radnych Przewodniczący Rady Marian Płachecki odpowiedział, że nie on jest organizatorem spotkania, tylko pan burmistrz Włodzimierz Kaczmarek i w związku z tym nic nie zrobił.
Zapytany o utajnioną działalność władz samorządowych radny Maciej Chałupka – przeszedł obok i nie udzielił żadnej odpowiedzi.
Ostatecznie burmistrz Szamotuł Włodzimierz Kaczmarek poinformował, że spotkanie władz samorządowych jest spotkaniem roboczym, nie dostępnym dla mediów. Na pytanie dlaczego, jaki jest tego powód? Burmistrz odpowiedział, że media mają dostęp do posiedzeń Rady Miasta i Gminy oraz jej Komisji.
Ustawa o samorządzie gminnym:
Jedną z kluczowych zasad w funkcjonowaniu organów gminy jest ich jawność. Władza samorządowa pochodzi wprost od konkretnych obywateli tworzących daną wspólnotę. W związku z tym obywatele ci mają pełne prawo zaznajomienia się ze sprawami realizowanymi przez te władze – tłumaczy na łamach portalu samorządowego Infor radca prawny – Maciej J. Nowak – ekspert z dziedziny prawa administracyjnego.
Art. 11b. Ustawy o samorządzie gminnym [Jawność działania organów gminy]
1. Działalność organów gminy jest jawna. Ograniczenia jawności mogą wynikać wyłącznie z ustaw.
2. Jawność działania organów gminy obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji, a także dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy.
3. Zasady dostępu do dokumentów i korzystania z nich określa statut gminy.
Działalność organów gminy jest jawna, a jej ograniczenia mogą wynikać wyłącznie z ustaw. Ogólniej mówiąc, zgodnie z prawem zataić można jedynie takie informacje, które naruszają prawa osób trzecich, np. RODO.
Zasada jawności działania organów administracji publicznej ma charakter uniwersalny.
Od dawna wiadomo, że użycie w ustawach zwrotu „w szczególności” ma charakter i znaczenie przykładowe, z tym że nie w Szamotułach. Decyzji władzy wykonawczej o nie dopuszczeniu mediów do spotkania, nie sprzeciwił się żaden z radnych obecnych na sali sesyjnej.