W Szamotułach znikają wiekowe nagrobki
W Szamotułach znikają wiekowe nagrobki.
Mieszkańcy Szamotuł alarmują! Z cmentarza parafialnego przy Bazylice Mniejszej w Szamotułach znikają groby. Sprawa wzbudza wiele kontrowersji. Niestety nie wzbudzają ich przepisy dotyczące własności nagrobków.
W Szamotułach znikają wiekowe nagrobki.
Po latach użytkowania miejsca na cmentarzu, trzeba wnieść opłatę prolongującą nienaruszalność grobu, bo może on przypaść komu innemu. Od takiej decyzji można jednak odwołać się do sądu. Nie jest też tak, że zarząd cmentarza ma obowiązek likwidacji grobu, gdy nie ma opłat. Rodzina nie powinna się obawiać windykacji kosztów likwidacji nagrobka, bo to sprawa zarządu cmentarza.
Zgodnie z ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych, grób może być użyty do ponownego chowania, jeśli po upływie 20 lat od zawarcia przez zarząd cmentarza umowy cywilnoprawnej z dysponentem grobu, nie zostanie dokonana kolejna opłata. Użytkownik grobu może wtedy zgłosić zastrzeżenie przeciw pochowaniu w nim innych osób. Zastrzeżenie wraz z uiszczeniem opłaty przewidzianej za pochowanie zwłok powoduje, że grób nadal będzie w jego użytkowaniu. Zastrzeżenie ma skutek na dalszych max. 20 lat i może być odnowione.
Jeżeli komuś zależy, aby jakiś grób osoby zmarłej nie został zlikwidowany, powinien udać się do biura parafialnego i wnieść opłatę. Na dzisiaj jest to stawka 50 zł. na rok od pojedynczego grobu, plus 15 zł za odpady rocznie.
Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/samorzad/co-sie-dzieje-z-grobem-po-20-latach,322975.html