Samorząd Województwa chce budować nową siedzibę Muzeum Powstania Wielkopolskiego!
Od kilkunastu lat Samorząd Województwa Wielkopolskiego konsekwentnie dba o pamięć Powstania Wielkopolskiego i bohaterów zrywu. Teraz będzie mógł dopełnić te działania, dzięki ustaleniom z miastem Poznań. Zgodnie z nimi Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, pod które podlega Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, ma trafić pod skrzydła samorządu wojewódzkiego.
Muzeum Powstania Wielkopolskiego
O budowę nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, które wchodzi w skład Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości miasto Poznań zabiega już od kilku lat. Do tej pory udało się znaleźć działkę dla tej inwestycji, która zlokalizowana jest przy ul. Północnej i Księcia Józefa, u stóp Wzgórza św. Wojciecha w Poznaniu. W ubiegłym roku Prezydent Jacek Jaśkowiak zatwierdził też projekt architektoniczny i wydał pozwolenie na budowę nowej siedziby. Największym problemem było do tej pory sfinansowanie inwestycji, która ma kosztować ok. 300 mln zł. Deklarację współfinansowania inwestycji złożyło Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Początkowo deklaracja obejmowała 50 proc., ale ostatecznie wzrosła do 60 proc. Miasto Poznań chciało z kolei dołożyć 10 proc. Nastąpił impas, który trwał do piątku 18 lutego. Więcej na stronie Urzędu Marszałkowskiego: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu (umww.pl)
Pamięć o zwycięskim zrywie niepodległościowym
Przypomnijmy, że Samorząd Województwa Wielkopolskiego razem z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 konsekwentnie dokładają starań, aby pamięć o zwycięskim zrywie niepodległościowym na trwałe zagościła w świadomości jak największej liczby Polaków. Stąd centralne obchody, których jest organizatorem, odbywają się tradycyjnie 27 grudnia w Poznaniu, a 28 grudnia przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz przy mogiłach na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.