Niepewna wypłata 40 zł. dziennie na uchodźcę? Niepewne zapisy specustawy.
Tydzień temu rząd zadeklarował wypłatę środków finansowych dla podmiotów i osób fizycznych przyjmujących pod swój dach uchodźców wojennych z Ukrainy.
W opublikowanej właśnie specustawie, która ekspresowo weszła w życie, zapewnienie Rządu nie jest już sformułowane tak pewne i precyzyjnie.
Niepewne zapisy specustawy, to przede wszystkim fakt, że o podpisaniu umowy i wypłacie środków będą decydowali prezydenci, burmistrzowie i wójtowie miast. Refinansowanie poniesionych wydatków może być zrealizowane, ale wcale nie musi. Specustawa nie reguluje wysokości stawki dziennej i terminu wypłaty świadczenia pieniężnego. O tym zdecyduje Rada Ministrów w specjalnym rozporządzeniu.
Nie wiadomo kiedy to nastąpi, ale bez wątpienia nie przyśpieszy to reakcji państwa na bieżące potrzeby. Z pewnością też nie rozwiąże to problemów wielu osób, które przyjęły uchodźców pod swój dach, a którym z dnia na dzień coraz trudniej ponosić wysokie koszty utrzymania chronionych w Polsce uchodźców.
Nie wiadomo czy Polskę na to stać
Zgodnie z zapisami ustawy, Rząd określi w drodze rozporządzenia, maksymalną wysokość świadczenia pieniężnego oraz warunki jego przyznawania i ewentualnego przedłużania jego wypłaty. Rada Ministrów uwzględni przy tym liczbę obywateli Ukrainy napływających na terytorium RP.
Brana będzie też pod uwagę sytuacja ludności cywilnej i perspektywa zakończenia działań wojennych na terytorium Ukrainy oraz sytuacja humanitarna. Na ustalanie stawki i termin ich wypłaty, wpływ będzie miała aktualna sytuacja budżetu państwa i stan finansów publicznych, które będą brane pod uwagę w pierwszej kolejności.
Zapisy ustawy są nieprecyzyjne.
Art. 13.
1. Każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, o których mowa w art. 1 ust. 1, może być przyznane świadczenie pieniężne z tego tytułu na podstawie umowy zawartej z gminą nie dłużej niż za okres 60 dni. Okres wypłaty świadczenia może być przedłużony w szczególnie uzasadnionych przypadkach.
2. Zadania gminy, określone w ust. 1, są zadaniami z zakresu administracji rządowej zleconymi gminie, a środki przeznaczone na ich realizację zapewnia wojewoda.
3. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, maksymalną wysokość świadczenia pieniężnego oraz warunki jego przyznawania i przedłużania jego wypłaty, uwzględniając liczbę obywateli Ukrainy napływających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, sytuację ludności cywilnej i perspektywy zakończenia działań wojennych na terytorium Ukrainy oraz względy humanitarne, a także biorąc pod uwagę aktualną sytuację budżetu państwa i stan finansów publicznych.