Za PKW przypominamy przepis i apelujemy o elementarną powagę
Sztukę opracowywania przepisów, które mają dyscyplinować samych polityków, politycy opanowali do perfekcji. Istnieją setki paragrafów i artykułów w różnych kodeksach i ustawach, determinujące polityków różnego szczebla od samorządu do parlamentu, do właściwego zachowania, które politycy wymyślili sami sobie(!). Jest tylko jeden problem. W 90% przepisy zabraniające pewnych działań, nie niosą za sobą dla tych polityków, de facto żadnych konsekwencji karnych. Wtedy zwykło się mówić, że przepis taki jest „martwy”. Tak to sobie politycy wymyślili. Niemniej jednak, czegoś takiego jeszcze w powiecie szamotulskim z całą pewnością nie było.
Za PKW przypominamy przepis i apelujemy o elementarną powagę
Jeden z prawdopodobnych kandydatów z Platformy Obywatelskiej do Rady Powiatu Szamotulskiego nie wytrzymał. Na portalu społecznościowym Facebook założył konto pod nazwą „(…) kandydat do rady powiatu szamotulskiego”, wcześniej umieszczając swoje nazwisko. Poniżej przypominamy przepis dotyczący takiego zachowania. Naszą uwagę przykuł inny szczegół. Na stronie przyszłego ewentualnego kandydata obok zdjęć z posłem Jakubem Rutnickim widnieje post, w którym wspomniany kandydat przestrzega(!) prawdopodobnie swoich potencjalnych przeciwników w wyborach, aby przedwcześnie nie prowadzili agitacji wyborczej (???).
„Uczciwość i bycie fair jest zawsze w cenie”
Chcielibyśmy udostępnić Wam pełne dane z wizerunkiem kandydata, ale ogranicza nas niestety przytoczony poniżej przepis, który „my tak to rozumiemy”. A jak to rozumie kandydat? No i ciekawe, jak zrozumie przepis i zachowanie kandydata Państwowa Komisja Wyborcza?
Co na to kontrkandydaci i współkandydaci?
– Krótka informacja dla tych, którzy ewidentnie nie mogą wytrzymać i już prowadzą agitację wyborczą wśród mieszkańców. Gdyby ktoś spotkał się z takimi działaniami, proszę o kontakt, zgłosimy to gdzie trzeba. Uczciwość i bycie fair jest zawsze w cenie – napisał na swoim FB prawdopodobny kandydat PO.
Przypominamy za Państwową Komisją Wyborczą:
Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że zgodnie z Kodeksem wyborczym kampania wyborcza rozpoczyna się w dniu zarządzenia wyborów. Osoba kandydująca w wyborach może natomiast rozpocząć swoją kampanię od dnia przyjęcia przez organ wyborczy zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego.
Państwowa Komisja Wyborcza stwierdzała już wielokrotnie i przypomina po raz kolejny, że podejmowanie w okresie poprzedzającym zarządzenie wyborów działań promujących przyszłych kandydatów jest niezgodne z zasadami prowadzenia kampanii wyborczej. Działania takie naruszają zasadę równości kandydatów i komitetów wyborczych, są sprzeczne z zasadami dobrze pojmowanej kultury politycznej i są powszechnie odbierane jako obejście prawa nie tylko przez osoby, promujące się w ten sposób, ale także przez organizacje, z którymi osoby te są związane.
Państwowa Komisja Wyborcza zwraca również uwagę, że przedwczesne rozpoczęcie kampanii wyborczej może zostać uznane za naruszenie zasad finansowania kampanii, a w konsekwencji doprowadzić do odrzucenia sprawozdania finansowego komitetu wyborczego oraz odpowiedzialności karnej.
Państwowa Komisja Wyborcza, zgodnie ze swoimi kompetencjami, dokona oceny takich działań pod kątem przestrzegania zasad prowadzenia i finansowania kampanii przez komitety wyborcze w ramach badania sprawozdań finansowych składanych przez pełnomocników finansowych komitetów po wyborach samorządowych.