Inicjatywa ustawodawcza posła Jakuba Rutnickiego
Poseł Koalicji Obywatelskiej Jakub Rutnicki, na spotkaniu z samorządowcami, które kilka tygodni temu odbyło się w Urzędzie Miasta i Gminy Szamotuły, zadeklarował złożenie projektu ustawy ochraniającej przed wysokimi kosztami energii m.in. takie instytucje jak kryta pływalnia w Szamotułach.
Inicjatywa ustawodawcza posła Jakuba Rutnickiego
W piątek 10 marca 2023 r. na specjalnie zwołanej konferencji prasowej w biurze posła w Szamotułach, Jakub Rutnicki poinformował, że obietnica inicjatywy ustawodawczej, złożona kilka tygodni temu, została spełniona. W trakcie konferencji posłowi towarzyszyli parlamentarzyści KO Małgorzata Niemczyk i Paweł Papke. Obaj znani w Polsce siatkarze, zadeklarowali wsparcie inicjatywy podjętej przez Jakuba Rutnickiego.
Projekt ustawy złożony w Sejmie
W projekcie ustawy – Prawo energetyczne, grupa posłów reprezentowana przez Jakuba Rutnickiego proponuje wprowadzić zmiany dotyczące wysokości taryf, poszerzając listę podmiotów wrażliwych o podmioty prowadzące działalność sportową w rozumieniu ustawy o sporcie, oraz jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego prowadzące działalność sportową.
Celem projektowanych zmian ustawy, jest objęcie podmiotów prowadzących działalność sportową oraz jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego prowadzących taką działalność regulacją zawartą w art. 62b ustawy – Prawo energetyczne, w myśl której taryfy ustalane dla odbiorców paliw gazowych stosowane do dnia 31 grudnia 2027 roku dotyczyć będą również tych podmiotów. Nowelizacja ustawy zmierza zatem do wsparcia i ochrony podmiotów prowadzących działalność sportową, w szczególności basenów – przed skutkami drastycznych podwyżek cen gazu.
Uzasadnienie projektu ustawy
Rozwiązanie zawarte w ustawie o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 roku, skierowane do gospodarstw domowych, ale także do podmiotów wrażliwych – szkól, przedszkoli, placówek medycznych czy wspólnot mieszkaniowych – niestety nie objęło obiektów sportowych, takich jak pływalnie, prowadzonych poza szkołami – czytamy w uzasadnieniu projektu poselskiego.
W konsekwencji niektóre pływalnie musiały zamknąć swoje obiekty z uwagi na drastycznie wysokie ceny gazu. Stanowi to duży problem dla mieszkańców (zwłaszcza mniejszych miejscowości), w szczególności dzieci i młodzieży, ale także dla osób starszych i z niepełnosprawnościami, w sytuacji, gdy pływanie jest kluczową formą rehabilitacji. Sytuacja dotyczy kilkuset obiektów w skali kraju, w tym kilkudziesięciu pływalni – uzasadniają posłowie wnoszący projekt zmian do ustawy.