Myślcie sobie co chcecie (zwracam się do młodego pokolenia), ale dźwiękowym akcentem rozpoczęcia wakacji czy ferii Waszych rodziców, a może już nawet babć i dziadków, nie był dźwięk ostatniego dzwonka w roku szkolnym, szum nadmorskich fal na Bałtyku, czy melodia radiowego programu „Lato z Radiem”.
Filmowy wieczorek wspomnień (3)
Prawdziwym wakacyjnym hejnałem (przynajmniej jednym z nich, bo o innych niebawem Wam opowiem), dla dzieciaków i młodzieży lat 80-tych, była muzyka do tego kultowego serialu. Kiedy w czarnobiałych telewizorach rozbrzmiewała kompozycja zmarłego przed rokiem w wieku 84 lat Piotra Marczewskiego, dzieci i młodzież tak naprawdę dopiero wtedy czuli „dźwięk” wakacji.
Niezapomniana i niepowtarzalna rola Stanisława Mikulskiego, czy dwudziestodwuletniej Ewy Szykulskiej, to są moi kochani kreacje, o których pamięta się do końca życia. I nie trzeba nic więcej tłumaczyć. To prawdziwie są filmy i role aktorskie, na których wychowały się całe pokolenia. Całe pokolenia naśladowały też role młodych bohaterów filmu, nastoletnich harcerzy o pseudonimach „Sokole Oko”, „Doktorek”, „Długi Ozór”, granych przez Romana Mosiora, Stefana Niemierowskiego i Tomasza Samosionka. Notabene, jak to zwykle bywa, żaden z powyższych uwielbianych dziecięcych aktorów, kariery w dorosłym kinie nie zrobił.
Oprócz aktorów starszych i młodszych warto jeszcze wspomnieć o roli samochodu-amfibii „Pana Samochodzika”, którego grały dwa egzemplarze pojazdu VW Schwimmwagen. Jeden z nich zatonął w jeziorze w trakcie zdjęć. Drugi znajduje się obecnie w „Panzer-Farm”, w Chrcynnie pod Nasielskiem, w prywatnym muzeum techniki wojskowej i Kolekcji Pojazdów Militarnych „Ares” braci Stanisława i Macieja Kęszyckich.
Dokładniejsze informacje na temat serialu znajdują się w książce Piotra Łopuszańskiego „Pan Samochodzik i jego autor”.
Reżyseria Hubert Drapella, Scenariusz Zbigniew Nienacki, Muzyka Piotr Marczewski, Zdjęcia Wacław Dybowski, Scenografia Teresa Barska.
Zapraszamy….